Yatırım yapmaya başla!

ABD Milyarderleri Kurtarmaktan Vazgeçmeli, İşçiler Desteklenmeli

Silikon Vadisi’nin tanınmış risk sermayedarlarından Chamath Palihapitiya, yine tartışma yaratacak açıklamalarla gündeme geldi. Detaylar aşağıda;
ABD Milyarderleri Kurtarmaktan Vazgeçmeli, İşçiler Desteklenmeli

Facebook’un eski yöneticilerinden olan ve sosyal medya devi hakkındaki açıklamalarıyla uzun süre gündemi meşgul eden Chamath Palihapitiya, bir kez daha gözleri üzerine çevirdi.

2017 sonunda Facebook kullanmadığını çünkü programlanmak istemediğini söyleyen Palihapitiya, tüm sosyal medya platformlarının toplumu bozduğunu dile getirmişti. 2018 yılında ise bitcoini fare zehirine benzeten Warren Buffett’a katılmadığını belirtmiş, popüler kripto para birimini savunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde yine kripto para hakkında konuşan Social Capital CEO’su, Morgan Creek Digital’in kurucusu Anthony Pompliano ile yaptığı görüşmede bitcoin fiyatının önümüzdeki yıllarda milyonlarca dolar ulaşabileceğini öngördü.

Perşembe günü verdiği demeçte ise ABD hükümetinin ekonomiyi desteklemeye çalışırken hedge fonlarını ve en zengin yatırımcıları kurtarmaması gerektiğini söyledi.

Hükümet Koronavirüs Krizinde Milyarderlerin Silinmesine İzin VerilmeliHükümetin bazı milyarderlerin silinmesine izin vermesi gerektiği yönündeki açıklamalarıyla yankı uyandıran risk sermayedarı, ABD’nin koronavirüs salgını sırasında milyarderlere ait şirketleri kurtarmayı reddetmesi gerektiğini söyledi.

Geçen haftaki 6.6 milyon işsizlik maaşı başvurusuyla birlikte ABD’de iki hafta içinde 10 milyondan fazla kişinin işsizlik başvurusunda bulunduğunu belirtti. Ve koronavirüs pandemisinin ekonomik etkilerinden en çok zarar göreceklerin şirket yöneticileri değil işçiler olacağını vurguladı.

CNBC’ye konuşan CEO, düşük performanslı milyarderlerin, hedge fonlarının ve havayolları dahil büyük şirketlerin pandemi sırasında silinmeyi hak ettiklerini savundu.

ABD Koronavirüs Krizinde Milyarderlerin ve Hedge Fonları Kurtarmamalıİyi performans göstermeyen milyarderler tarafından işletilen “zombi” şirketlerin; halk sağlığı krizi sırasında desteklenmemesi gerektiğinin üzerini çizdi. Bunların oyun sırasında piyasa güçlerine maruz kalmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Milyar dolarlık şirketlere federal kurtarma sağlamaktan vazgeçmenin zamanının geldiğine inanan birçok kişi, sözleri için Palihapitiya’ı destekledi.

Ekonomik krizin yükünü taşıyacak kişilerin işsizlik maaşı başvurusunda bulunan ortalama Amerikalılar olduğunu anlatan isim; şöyle konuştu:

Chamath Palihapitiya Açıklama

Ancak bu şirketlerin batması durumunda isabetin şirket çalışanlarına değil bunun yerine spekülatörler ve zenginlere olacağını bildirdi.

Chamath Palihapitiya Şirketler Değil İşçi Desteklenmeli Bir şirket başarısız olduğunda çalışanlarını kovmadığını, paketlenmiş bir iflastan geçtiğini belirten yönetici; böyle bir durumda çalışanların şirketten daha çok şey alacağını hatırlattı.

Zenginlerin popüler sahil beldesi Hamptons’ta yazı geçirememelerinin kimsenin umurunda olmayacağını kaydeden Palihapitiya, FED’in 2.3 trilyon dolarlık yardımı hakkında da konuştu. Bilançosu 6 trilyon doların üzerine çıkan FED’in işletmeleri finanse etmek yerine ortalama Amerikalılara para vermesi durumunda ekonominin daha iyi olacağı fikrini vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum