Yatırım yapmaya başla!

ABD Merkezli Bazı Teknoloji Şirketleri Üretimlerinin Büyük Bölümünü Çin Dışına Kaydırabilir

Ticaret savaşları gölgesinde yaşanan gelişmeler ışığında ABD merkezli önde gelen teknoloji şirketlerinin üretim tesislerini Çin dışına kaydırabileceği söylendi.
ABD Merkezli Bazı Teknoloji Şirketleri Üretimlerinin Büyük Bölümünü Çin Dışına Kaydırabilir

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin büyük bölümünün ABD merkezli olduğu biliniyor. Microsoft, Alphabet, HP ve Dell gibi devler çok büyük pazar sahiplerine sahip. Bu şirketlerin üretim tesislerinin önemli bir kısmının Çin’de olduğu biliniyor.

Şirketlerin burayı tesis olarak seçmesinde başlıca sebepleri arasında ucuz iş gücü yer alıyor. Bu durum hem Çin ekonomisine hem de söz konusu şirketlerin gelirlerine büyük katkı sağlıyor. Ancak son yıllarda ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşları, bu dengenin değişmesine neden olabilir.

Nikkei’de yapılan tahminlere göre kişisel bilgisayar üreticileri HP, Dell başta olmak üzere Microsoft, Amazon gibi dev şirketlerin de üretim tesislerinin Çin dışına çıkarmayı planladığı belirtiliyor. Şirketlerin bu kararı almasında ABD yönetiminden gelen gümrük tarifeleri büyük rol oynuyor. Geçtiğimiz aylarda Başkan Trump’ın uyguladığı tarifelerin şirketlerin Çin’den çıkmasına neden olduğu gündeme gelmişti.

Teknoloji Şirketleri Çin’den Çıkabilir

Teknoloji Şirketleri Çin’den Çıkabilir

Çin’deki üretim tesislerini başka ülkelere kaydırmayı planlayan şirketler arasında HP, Dell gibi dünyanın önde gelen bilgisayar üreticileri yer alıyor. Bu şirketlerin ülkedeki üretimlerinin yüzde 30’unu dışarı kaydırma planı içinde olduğu belirtiliyor. Bununla beraber Microsoft, Amazon, Sony ve Nintendo’nun, oyun konsolu, akıllı hoparlör ürünlerini Çin dışında üretmek istediği biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen G-20 Zirvesi’nden liderler Trump ve Jinping bir araya gelmişti. Uzun süredir yaşanan karşılıklı tarifeler sonrası Başkan Trump, Çin ile müzakerelere devam edeceklerini açıklamıştı. 

Ancak bu açıklamaya rağmen teknoloji devlerinin tesislerini Çin’den çıkarma fikrinde bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Buna sebep olarak ise şirketlerim işletme maliyetlerinde büyük artış yaşanması gösteriliyor.

Çin Ekonomisini Derinden Sarsabilir

Çin Ekonomisini Derinden Sarsabilir

Uzmanlar dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin üretim tesislerinin önemli bir bölümünü Çin dışına çıkarmasına dair çarpıcı yorumlarda bulunuyor. Yapılan yorumlar yaşanması muhtemel bir değişimin Çin ekonomisine büyük zarar verebileceği yönünde.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Apple’ın tedarikçisi konumunda olan Foxconn’un fabrikalarını Çin dışına çıkarabileceği gündeme gelmişti. HP, Dell, Amazon, Microsoft ve Google gibi devler bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmış değil.

Bu şirketlerin Çin’de üretimine devam etmesi ile beraber gümrük tarifelerinin varlığı büyük sorun oluşturuyor. Söz konusu tarifeler nedeniyle ürünlerin fiyatında artış yaşanacaktır. Bu artış ise satış oranlarında ve gelirlerde gözle görülür bir düşüşe neden olacaktır. Şirketlerin bu riski, tesislerinin önemli bir bölümünü ülke dışına çıkararak atlatma planlarının olduğu biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum