Yatırım yapmaya başla!

ABD – Meksika – Kanada Arasındaki NAFTA Gitti, Yerine USMCA Geldi

Donald Trump, bir süredir görüşmeleri devam eden NAFTA'yı iptal ederek, yeni kurallar çerçevesinde hazırlanan USMCA anlaşmasının başarıyla tamamlandığını duyurdu.
ABD – Meksika – Kanada Arasındaki NAFTA Gitti, Yerine USMCA Geldi

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay yaptığı açıklama ile ABD – Meksika – Kanada arasında serbest ticarete imkan sağlayan NAFTA ‘yı (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) kaldıracağını duyurmuştu. 1994 yılından bu yana yürürlükte olan anlaşmayı kaldırmasındaki asıl gerekçe olarak Amerikan ekonomisine zarar vermesini ve kötü çağrışım yapmasını göstermişti.

Eylül ayının başlarında, Kanada’dan gelen bir açıklamada ise NAFTA’yı yenileme müzakerelerinin daha kapsamlı çalışma yapabilmek için sürdürülmeyeceği bilgisi alındı. Başkan Trump, dün yaptığı duyuru ile söz konusu anlaşmayı tamamladıklarını belirtti.

USMCA olarak adlandırılan ABD – Meksika – Kanada anlaşmasıyla birlikte, NAFTA’yı iptal etme ve değiştirme müzakereleri tamamlandı.

USMCA’nın geçen aylarda uygulamaya konan tarifelersiz gerçekleşmeyeceğini belirten Trump, tarifeler olmasaydı bu anlaşmadan söz edilemeyeceğini bildirerek; “Bunu tarifeler hakkında konuşup duran bebeklere söylüyorum ki bu Kongre’yi kapsıyor. Tarifelersiz burada olamazdık” şeklinde cümle kurdu. Beyaz Saray’da yapılan bir etkinlikle yapılan duyuruda, NAFTA’nın yerini alacak yeni ticaret anlaşmasında mutabakat sağlandığı bildirildi.

ABD tarihinin en önemli ticaret anlaşması olarak nitelendirilen USMCA ile yaklaşık 1,2 trilyon dolarlık ticaret işin içine giriyor. Yeni anlaşmanın taraflar için çok iyi bir sonuç olduğunu söyleyen Trump, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya çabaları için teşekkürlerini iletti.

USMCA’nın özellikle Amerikan tarım ve otomotiv sektörleri için büyük bir zafer anlamına geldiğini söyledi.

Yeni anlaşma kurallarına göre otomobillerin sıfır gümrük vergisinden yararlanabilmesi için en az %75’inin Kuzey Amerika kıtasında üretilmesi gerektiği belirtilirken, bu oranın daha önceki anlaşmada %62,5 olduğu söylendi. USMCA’nın önceki anlaşmaya konan tarifeler olmadan yapılamayacağının altını çizen Trump, Meksika ve Kanadalı mevkidaşlarının imzasından sonra, üç ülkenin parlamentosundan geçeceğini ve bu aşamalardan sonra anlaşmanın Kasım ayının sonunda imzalanacağını dile getirdi.

Diğer taraftan ise  tüm zamanların en modern anlaşması olarak nitelendirilen USMCA Anlaşması’nı ABD Kongresi’nin onaylayacağından emin olmadığını hatırlattı. Demokrat kesimin bu anlaşmaya bakış açısının farklı olacağını, “Trump beğendiği için onaylamayacağız” diyerek karşı çıkabileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum