Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Meclis Başkanı, Ekonominin Yeniden Açılmasında İyimser Değil

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ülke ekonomisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunurken 250 milyar dolarlık teşvik paketini eleştirdi.
ABD Meclis Başkanı, Ekonominin Yeniden Açılmasında İyimser Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Perşembe günü CNBC’den Jim Cramer’a yaptığı açıklamalarla gündeme geldi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in ülke ekonomisinin Mayıs ayında yeniden açılabileceği yönündeki iyimserliğine ters konuşan Pelosi, bu konuda umutlu bir zaman çizelgesi vermeye karşı olduğunu belirtti.

Mnuchin Ekonominin Düzelmesi için Mayıs Ayına İşaret Ederken Pelosi İyimser Değil!

Mnuchin Ekonominin Düzelmesi için Mayıs Ayına İşaret Ederken Pelosi İyimser Değil!Hazine Bakanı Mnuchin ve Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, ABD ekonomisinin Mayıs ayında normal faaliyetler için yeniden açılabileceğine işaret etti. Mnuchin ayrıca şirketlerin ve işçilerin yeniden çalışmaya dönebilmeleri için ihtiyaç duydukları likiditeye sahip olduklarını vurguladı.

Mnuchin’in üzerine konuşan Pelosi ise “Bu, küçük işletmelere yönelik zorluk nedeniyle daha önce hiç görmediğimiz türden bir girişimcilik dönemi” dedi. Sonuçta ABD ekonomisi, federal ve eyalet hükümetlerinin, zorunlu olmayan işleri kapatması ve sosyal uzaklaştırma emirleri yayınlamasıyla geçen ay etkili bir şekilde askıya alındı.

Hamleler enfeksiyon oranını yavaşlatmak için yapılsa da ABD koronavirüsten en ağır ekonomik darbeyi alacak ülkeler ilk sıralarda gösterildi. Bununla birlikte diğer işletmelerin yanı sıra barların ve alışveriş merkezlerinin kapatılması, son üç hafta içinde 16 milyondan fazla Amerikalıyı işsizlik için başvurmaya itti.

Geçtiğimiz hafta işsizlik maaşı başvuruları 6.6 milyon ile rekor kırarken Mart ayında ABD tarım dışı istihdam 701 bin düşüş gösterdi. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre oran 2010 yılının Eylül ayından bu yana ilk kez düşüşe geçerken nedeni ABD’yi etkisi altına alan pandemi oldu. Öyle ki onaylanmış vaka 470 bine giderken ölüm sayısı 16.475’e ulaştı.

Milletvekilleriyse sağlık krizinin ekonomik etkisiyle mücadele etmek için bir dizi yasa tasarısı üzerinde çalışmaya devam ediyor. Daha önce rekor seviyelere yükselen borsa, o zamandan beri ayı piyasası bölgesinde seyrediyor.

250 Milyar Doların Nereye Gideceği Konusunda Anlaşmazlık

250 Milyar Doların Nereye Gideceği Konusunda AnlaşmazlıkDemokratların 2.2 trilyon dolarlık koronavirüs teşvik paketinde boşlukları ele almak için genişletilmiş yasa taleplerini savunan Pelosi, 250 milyar doların nereye gideceği konusundaki tartışmaya katıldı.

Cumhuriyetçi Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’in küçük işletmelere 250 milyar dolar ek destek verilmesini öngören tasarı Demokratlar tarafından engellenirken, Demokratların paranın hastane ve yerel yönetimlere verilmesi tasarısı da Cumhuriyetçiler tarafından engellenmişti.

Ülkenin böyle bir zamanda siyasi anlaşmazlık yaşaması tepki toplarken Pelosi gazetecilere şöyle konuştu:

“Hazine Bakanı Mnuchin’in talep ettiği ve Senato çoğunluk liderinin sunduğu tasarılar, asla oy birliğiyle Meclis’ten geçemezdi. Ülkemizde sermayeye erişimde bir eşitsizlik var. Bu koronavirüs trajedisinin bu eşitsizliği daha da artırmasını veya katılaştırmasını istemiyoruz.”

McConnell ise Demokratların engellediği destek hakkında Twitter’dan şu sözlerle görüş bildirdi.

“Az önce 16 milyon Amerikalının üç hafta içinde işten çıkarıldığını öğrendik. İş gücünün şaşırtıcı bir %10’u artık işsiz. Bu bir kriz. Her zamanki partizan manevraları veya siyaset için zaman yok. Umarım Demokratlar tersine döner ve yakında maaş desteğini arttırmamıza izin verir.”

Görüldüğü gibi ne ABD ekonomisinin ne zaman açılacağı ne de 250 milyar dolarlık desteğin kime verileceği konusunda fikir birliği var. Koronavirüs dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ABD’de de belirsizlik dalgası yaratıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu