Yatırım yapmaya başla!

ABD Mayıs Ayı Konut Başlangıçları %4,3 Artsa da Beklentileri Karşılamadı

ABD'nin Mayıs ayı konut başlangıçları %4,3 artarak toparlanmaya geçse de beklentiler tam anlamıyla yanıt bulamadı. FED'in bölgesel yetkisi Kaplan ise ekonomik iyileşme için yeşil ışık yaktı.
ABD Mayıs Ayı Konut Başlangıçları %4,3 Artsa da Beklentileri Karşılamadı

Covid-19’da felaketin merkez üssü söylemiyle anılan ABD, 8,3 milyonluk toplam vakanın 2 milyon 209 binden fazlasını kaydetti. Ülkede 119 binin üzerinde insan hastalığa yenil düşerek hayatını kaybetti. Haliyle ekonomi de aylardır hiç alışık olmadığı bir olumsuzluğun ortasında kaldı.

Amerikan Merkez Bankası (FED) ekonomiyi iyileştirmek için sürekli yeni adımlar atıyor. Buna rağmen Başkan Jerome Powell, ekonomide iyileşmenin kolay olmayacağını ifade ediyor ve her seferinde karamsar yorumlarına bir yenisini ekliyor.

Bugün ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı Mayıs ayı konut başlangıç verileri, bir önceki ayki sert çakılmasının ardından hafif toparlandı.
ABD Mayıs Konut Başlangıç
Kaynak: United States Census Bureau

Ülkede Mart ve Nisan aylarında Covid-19 salgınının etkisiyle ciddi gerileme kaydeden veriler, geçtiğimiz ay %4,3 artışla 974 bine çıkarak iyileşmeye yönelse de seviye beklentilerin altında kaldı. Çünkü ekonomistlerin medyan tahmini %23,5’lik artış olacağı yönündeydi.

2019’un Mayıs ayı konut başlangıçları 1 milyon 268 bin idi. Yani geçen ayın verileri yıllık bazda %6,2 düşüş gösterdi ve bu da büyük oranda salgınla ilgiliydi.

Mayıs’ta inşaat izinleri, bir önceki aydaki %21,4’lük düşüşün ardından Mayıs’ta %14,4 artarak 1,22 milyona yükseldi. Raporda, Mayıs’ta tek aileye verilen konut izinlerinin aylık bazda %11,9 artışla 745 bine çıktığı açıklandı. Nisan ayınınki ise 666 bine revize edildi.

Beş ya da daha fazla üniteli binaların sayısı ise Mayıs’ta 434 bin oldu. İkinci dalga endişeleri gündemde olsa da konut sektörünün düşük faizlerin desteği ile iyileşeceği tahmin ediliyor.

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, ABD ekonomisine ilişkin iyimser açıklamalar kaydetti.

Kaplan, Bloomberg TV’ye verdiği demeçte en kötü günlerin Mayıs’ta kaldığını ve bundan sonra toparlanmanın mümkün olduğunu ifade etti. Başta Powell olmak üzere pek çok uzman ve ekonomist ABD’nin geleceği için kaygılıyken Kaplan nispeten daha iyimser göründü.

FED Kaplan Toparlanma Mümkünİfadelerinde negatif faize sıcak bakmadığını da belli eden Kaplan, Powell’ın uzak olduğu bu fikrin ABD’de işe yaramayacağını düşündüğünü dile getirdi. FED’den beklentiler ise faiz oranlarının 2022 yılına kadar sıfıra yakın tutulacağına işaret ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum