Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Virüsle Boğuşan ABD’nin Mart Ayı TÜFE’si %0,4 Gerileyerek Beklentileri Aştı

Dünyayı etkisi altına alan koranavirüs salgınının ortasında, ABD'den ekonomik veriler gelmeye devam ediyor. Ülkede TÜFE, Mart ayında %0,4 düştü.
Virüsle Boğuşan ABD’nin Mart Ayı TÜFE’si %0,4 Gerileyerek Beklentileri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelini kasıp kavuran koronavirüsten vaka ve ölüm oranının zirve yaptığı ABD’de tehlike giderek büyüyor. Ekonomi bir yana, vatandaşların canı büyük tehdit altında görünüyor. Hastanelerin kapasitesini doldurduğu ülke, tek başına toplam vaka sayısının üçte birini üstlendi.

Böyle bir ortamda bugün ülke için oldukça önemli olan verilerden biri olan TÜFE açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı, Mart ayında TÜFE’nin %0,4 düştüğünü duyurdu.

Virüs Nedeniyle Can Çekişen ABD Ekonomisinde TÜFE, Tahminlerin Üzerinde Düştü

TÜFE Tahminlerin Üzerinde DüştüVeriler açıklanmadan önceki tahminler, ülkede TÜFE’nin %0,3 oranında düşeceğini söylüyordu. Beklenen gerçekleşmedi ve %0,4 seviyesinde kaydedilen rakam, yıllık bazda incelendiğinde ise %1,5 artışa işaret etti. Tahminler ise yıllık bazda %1,6 artış olacağını söylüyordu.

Ülkenin bir önceki ay olan Şubat’a ilişkin verileri %0,1 artış olarak kaydedilmişti. Çekirdek TÜFE verilerine bakacak olursak; aylık bazda %0,1 artış tahminlerini haklı çıkarmadı ve %0,1 düşüş kaydetti. Yıllık artış %2,1 seviyesinde ölçülürken yine %2,3’lük tahminleri karşılamadı.

Hayatın adeta durma noktasına geldiği ülkede istihdama yönelik her türlü faaliyetin de bitmesi başta işsizliği, fiyatlamaları ve ekonomiyi etkiliyor. Durumun ciddiyeti, ABD ekonomisine belki de tarihinin en büyük hasarlarını verecek. Bununla birlikte resesyona sürüklenip gidiyor ve peş peşe açıklanan çoklu ölümler, oldukça korkutuyor.

Trump, Ülke Ekonomisinin Bu Şekilde Devam Etmesinin Uygun Olmadığında Israrcıydı

Trump Ekonomi Böyle Devam Etmemeliİşgücü faaliyetlerinin sürmesi konusunda biraz ısrarcı davranıyor. Fakat açıklanan veriler, eskiye dönmenin sanıldığı kadar kolay olmayabileceğini gösteriyor. Öyle ki 701 bin düşüş kaydeden tarım dışı istihdam 10 yıl gibi ciddi bir sürenin ardından ilk kez düşüş göstermişti.

Bunun yanında ülkede işsizlik maaşı başvuruları 6,6 milyona ulaşarak adeta rekor kırmıştı. Tüm bu olumsuzlukların baş kahramanı Covid-19 salgınından başkası değildi.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ülke ekonomisinin 4-8 hafta içinde biraz normale dönebileceğini öne sürse de, bugün ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi bu konuda hiç de iyimser düşünmediğini açıkça ifade etti.

Üstelik ABD’nin virüs konusunda ihtiyaç duyduğu kaynaklara sahip olduğundan emin olunması gerektiğini, Twitter hesabından paylaştığı iletiyle bildirdi.

ABD’li yetkililerin gidişatın ne olacağı konusunda kafaları karışık görünüyor. Salgının tırmanmaya devam etmesiyle ölüm oranları ciddi oranda artacak ve bununla birlikte bundan sonra açıklanacak ekonomik veriler de etkilenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu