Yatırım yapmaya başla!

ABD Mart Ayı Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı!

ABD Mart Ayı Tarım Dışı İstihdam Verileri Açıklandı!

Küresel piyasaların merakla beklediği ve FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın üçüncü toplantısına dair belirleyici bir unsur olma niteliği taşıyan ABD Mart Ayı Tarım Dışı İstihdam Verileri açıklandı. Haftanın son işlem gününün akşam saatlerinde açıklanan veriler, ekonomide yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen istihdam verilerinin güçlü kaldığını gösterdi. Bilindiği üzere yeni yılda Asya’nın en büyük ekonomisi konumunda olan Çin’in küresel büyümesinde görülen yavaşlama, küresel piyasalarda yüksek volatilitenin görülmesine neden oluyor ve bu yüzden sıklıkla sert düşüşler yaşanıyordu. Ancak açıklanan veriler yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen küresel piyasalarda, olumlu bir havanın esmesine neden oldu.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, ABD’de Mart ayında tarım dışı istihdam 215 bin düzeyinde arttı. İşsizlik oranı ise yüzde 5 olarak gerçekleşti. Ortalama saatlik kazançlar Mart ayında yüzde 0,3 oranında tırmandı. Hatırlanacağı üzere ortalama saatlik kazançlar bir önceki ay yüzde 0,1 oranında düşmüştü. Yıllık bazdaki kazançlar ise yüzde 2,3 oranında tırmanırken, işgücüne katılım oranı yüzde 63 oldu. Ayrıca bu veriler 2014 yılının Mart ayından bu yana görülen en yüksek oran oldu. Haftalık ortalama çalışma saati ise yüzde 34,4 oranında sabit olarak kaldı.

Analistlerin tahminleri hangi yöndeydi?

Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde açıklanan ABD tarım dışı istihdam verileri öncesi, analistler çeşitli kuruluşların düzenlediği anketlerde öngörülerini açıklamışlardı. Ancak analistler tahminlerinde yanıldılar ve ABD’de Mart ayı tarım dışı istihdam verileri beklentilerin üzerinde bir sonuçla açıklandı. Analistler yaptıkları tahminlerde tarım dışı istihdamın 205 bin oranında artacağını, işsizlik oranın ise yüzde 4,9 olacağını öngörmüşlerdi. Ancak analistler yanıldılar ve tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde, 215 bin düzeyinde artarken; işsizlik oranı ise yüzde 5 olarak açıklandı.

Ayrıca analistler tahminlerinde; ortalama saatlik kazançların yüzde 0,2 oranında artacağını, işgücüne katılımın ise yüzde 62,9 olacağını öngörmüşlerdi. Analistler bir kez daha yanıldılar ve ortalama saatlik kazançlar yüzde 0,2 artarken, işgücüne katılım oranı ise yüzde 63 olarak açıklandı.

“Temel göstergeler oldukça iyi durumda…”

New York’taki Jefferies LLC’de Ekonomist olan Thomas Simons, tarım dışı istihdam verileriyle ilgili olarak görüş bildirdi. Simons yaptığı değerlendirmede, istihdam piyasasının iyi bir yerde olduğunu belirterek; temel göstergelerin oldukça iyi bir konumda bulunduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Simons, istihdamda yakın zamanda dönüm noktasında olunduğuyla ilgili şüpheye yer olmadığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum