Yatırım yapmaya başla!

ABD Liderliğindeki Düzenin Sonlandığını Gösteren Jeopolitik Durgunluk Başlıyor!

Siyaset bilimci ve gazeteci olarak tanınan Ian Bremmer, jeopolitik bir durgunluğun geldiğini ve ABD liderliğindeki dünya düzeninin sona erdiğini söyledi. Ayrıntılar haberimizde;
ABD Liderliğindeki Düzenin Sonlandığını Gösteren Jeopolitik Durgunluk Başlıyor!

Siyaset bilimci ve gazeteci olarak tanınan Ian Bremmer, dünyanın jeopolitik bir durgunluk dönemine girdiğini ve ABD liderliğindeki dünya düzeninin sona erdiğini söyledi. Yorumlarıyla büyük yankı uyandıran Bremmer, politik aksaklığın başlıca nedenini jeopolitik düzenin artık Birleşik Devletler ve müttefikleriyle aynı hizada olmamasına bağladı.

Bunun yanında Avrupa ve Amerikalar arasındaki ilişkinin bozulduğunu da dile getiren Bremmer, Çin’in yükselişini vurgulayarak gelişmekte olan piyasaların daha önemli hale geldiklerini kaydetti.

Önde gelen küresel politik risk analisti Bremmer, ABD’nin liderliğindeki global düzenin sonunu selamlayan dünyanın jeopolitik bir durgunluğa girdiğini belirtti.

Ian Bremmer ABD ABD Liderliğindeki Düzen Sona Eriyor Singapur’daki ANZ Finance ve Treasury Forum’da konuşan uzman; “ABD liderliğindeki küresel düzenin sonu geldi ve onu neyin değiştireceğini henüz bilmiyoruz” dedi. Siyasi risk danışmanlığı şirketi Eurasia Group’un başkanı ve kurucusu olan Bremmer, yeni bir ekonomik çöküşün dünya genelin daha fazla parçalanmaya yol açacağını öne sürdü.

İlaveten Bremmer, mevcut siyasi aksaklığın başlıca nedenini jeopolitik düzenin artık Birleşik Devletler ve müttefikleriyle aynı hizada olmamasına bağlamasıyla da dikkat çekti.

Ian Bremmer Mevcut Siyasi Aksaklığın Başlıca Nedeni Avrupa ile ABD arasındaki ilişkilerin bozulduğunu söyleyen, Çin’in yükselişine vurgu yapan, ayrıca gelişen pazarların giderek daha önemli hale geldiğini kaydeden uzman konuşmasında; “Amerikalılar demokrasiyi ihraç etmekle daha az ilgileniyorlar, bugün Amerikalıların popülizm ihraç ettikleri yönünde bir tartışma var” ifadelerini kullandı ve İtalya’da kurulan yeni düzen karşıtı hükümete işaret etti.

Bremmer bu noktada, jeopolitik durgunluğa girilmesinin büyük bir nedeninin, ABD liderliğindeki uluslararası dayanakların tümünün son 25 yılda kontrolden çıkmaları olduğunu bildirdi.

Jeopolitik Durgunluk Nedeni Ian BrammerÖte yandan ünlü siyaset bilimci, dünya için yakın vadeli risklerin siber saldırılar olduğunun üzerini çizerek; “bu bizi havaya uçurabilecek bir şey” dedi. 2017’de meydana çıkan NotPetya fidye yazılım saldırısını hatırlatan Bremmer, bunun Maersk’i ne kadar zor duruma soktuğunu ve şirketin neredeyse tam bir altyapı revizyonuna girmek zorunda kaldığını aktardı.

Ayriyeten ABD ile Birleşik Krallık’ın Rusya’yı dev saldırının arkasında olmakla suçladığı ifade edildi. Bremmer; “siber saldırıyla ilgili en büyük risk Rusya’nın öfkeli olduğu için risk almaya istekli olması” dedi ve risk ortamının ihlalleri açıklama konusunda isteksiz olan şirketlerle daha da kötüleştiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum