Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Kuzey Akım 2’yi Yapan Firmalara da Yaptırım Uygulayacak

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya için yeni yaptırım kararını açıkladı. Böylelikle kısıtlamaların boyutu genişlemiş oldu. Sıcak gelişmenin detayları şöyle…
ABD Kuzey Akım 2’yi Yapan Firmalara da Yaptırım Uygulayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Doğu Ukrayna’daki iki halk cumhuriyetini bağımsız olarak tanımasının ardından, ABD dün yaptırım kararlarını açıklamıştı. ABD Başkanı Joe Biden, bir yaptırım kararı daha duyurdu. Biden, Kuzey Akım 2 projesini yapan firma ile yetkililerine yaptırım uygulayacaklarını açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna sınırına asker göndermeye başladığından beri ABD’nin müttefikleri ile birlikte çalıştığını söyledi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kuzey Akım 2’nin onay sürecini askıya alarak, Rusya için ilk somut yaptırımı başlatmıştı.

Biden bu konuda Almanya’nın öncülük ettiğini ve Rusya’nın daha fazla ileri gitmesi halinde Kuzey Akım 2 boru hattına yönelik kararları beraber koordine ettiklerini belirtti. Bu adımların Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerine yanıt olarak ilk yaptırım diliminin bir başka parçası olduğunu söyleyen Biden, “Açıkça belirttiğim gibi, Rusya tırmanmaya devam ederse daha fazla adım atmaktan çekinmeyeceğiz.” dedi.

Salı günü gelen açıklamada 4 Rus finans kurumuna ve askeri bankaya yaptırım uygulanacağı, 2 bankanın listede olduğu söylendi. Ayrıca zengin bazı Rus aileleri için de kısıtlayıcı kararlar alınacağı belirtilmişti.

Bu gelişmenin üzerine bugün Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye yanıt niteliğinde açıklama yaptı. “ABD tarafının hissedeceği şekilde ölçülü ve güçlü bir yanıt verilecek.” denilen açıklamada, yine de diplomasiye açık kapı bırakıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu