Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Küçük İşletmelere 500 Milyar Dolarlık Yardım Programı Başlatılacak

Covid-19 salgınının en çok darbe vurduğu ABD'de yetkililer 500 milyar dolarlık bir yardım paketinde fikir birliğine vardı. Kararın ülke ekonomisi üzerindeki muhtemel etkileri düşünüldü.
ABD’de Küçük İşletmelere 500 Milyar Dolarlık Yardım Programı Başlatılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs kaynaklı ölüm ve vakada en korkutucu tabloyu hiç şüphesiz ABD çizdi. Ülkede şu dakika itibarıyla toplam vaka sayısı 770 binin üzerine çıkarken, hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bini aştı. Bu durum gidişatın oldukça ciddi olduğunu gösteriyor.

Ülkeden gelen bir dizi gelişme gündemin önemli konularından olmayı başarmıştı. Trump’ın duyurduğu üç aşamalı ekonomik açılma planı ses getirmişse de bunlar ABD ekonomisinin bir an önce normale dönmesi için verilen uğraşlardı.

ABD Kongresi Yeni Bir Yardım Paketi Üzerinde Anlaştı

ABD Kongresi Yeni Bir Yardım Paketi Üzerinde AnlaştıBilindiği üzere ülkede yer alan işletmeler faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştı. Ekon0minin çökme noktasına gelmesi elbette yalnızca bundan etkilenmedi.

Yine de Başkan Donald Trump ve demokratlar küçük işletmelere 500 milyar dolarlık bir yardım sağlama konusunda karar kıldı. Bununla birlikte artan salgın vakalarının test sayılarını artırma gereksinimini artırması kapsamında buna da kaynak sağlanmasında karar kılınabileceği söylendi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, taraflar arasında bir anlaşmanın yakın olduğu konusunda sinyal vermişlerdi. Ülkede 349 milyar dolar tutarında ayrılan fonun tamamının kullanıldığı biliniyor. Bu konuya iyimser yaklaşan Trump, dün yaptığı açıklamada bir anlaşmanın yakın olduğunu haber vermişti.

CNN’in haberine göre Mnuchin ise anlaşma için umutlu olduğunu belirtmiş ve anlaşmanın Pazartesi-Salı günü Senato’dan geçeceğini haber vermişti. Bunu “Senato’nun yarın bunu geçebileceği konusunda bir anlaşmaya varabileceğimize ve House’un Salı günü kabul edebileceğine dair umutluyum. Çarşamba günü geri döneceğiz ve devam edeceğiz.” sözleriyle açıkladı.

Öte yandan Trump,  bazı eyaletlerde 1 Mayıs’tan önce ekonomik faaliyetleri başlatmak ve karantina önlemlerini gevşetmek için adımlar atılacağını söylemesiyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Bunu bir tweeti ile dile getiren Trump, daha yavaş hareket ettiğinde de eleştirilmekten kurtulamayacağını ifade etti;

Günlük vaka ve ölüm sayıları dikkate alındığında ABD’nin önlemleri gevşetme konusunda erkenci olabileceği düşünülüyor. Ancak test sayısının artırılması için verilen çabalar durumu daha net değerlendirmeye yardımcı olabilir.

Virüsün en kötü etkilediği eyaletlerden biri olan New York’ta durum biraz iyileşse de Virginia ve Washington gibi eyaletlerde artış hızı giderek artıyor. Bu da temkinli olmak gerektiğini bir kez daha ortaya koyuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu