Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Kripto Yasaklarına Bir Yenisini Ekledi!

ABD Hükümeti Devlet Etiği Ofisi, kripto para piyasası düzenlemelerine yönelik yeni bir karar aldı. Detaylar haberde;
ABD Kripto Yasaklarına Bir Yenisini Ekledi!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasını düzenlemek adına son dönemde çalışmalarını genişleten ve hızlandıran ABD’den sektöre yönelik emsal teşkil edebilecek yeni bir karar alındı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla piyasanın düzenlenmesi konusunda çeşitli kurumlara yetki ve görev verilirken, yatırımcıların korunması ve suç faaliyetlerinin önlenmesi amaçlı çalışmalarda ses getirecek bir adım daha atıldı.

Kamu Çalışanlarına Kripto Yasağı!

ABD Hükümeti Devlet Etiği Ofisi (OGE), aldığı kararla dijital varlıkların düzenlemeleri ve politikaları üzerinde çalışan kamu görevlilerinin kripto para birimlerine sahip olmasını yasakladı.

OGE tarafından hazırlanan düzenleme, stablecoinleri de içeren kripto paralarla ilgili çok yönlü bir güncellemeye işaret ediyor.

OGE’den yasak kapsamında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

GCM Yatırım Banner

Herhangi bir tutarda stablecoin ya da kripto para birimine sahip olan çalışanlar, belirli bir konunun, tuttuğu kripto para birimi veya stableconlerin değeri üzerinde doğrudan ve öngörülebilir bir etkisi olabileceğini biliyorsa, ilgili düzenlemelere katılamazlar.”

Düzenlemede, belirli bir seviyenin altında bir miktar varlığa sahip olan kamu çalışanlarının ilgili politika üzerinde çalışmasına izin veren muafiyet maddesinin kripto paralar için geçerli olmayacağı da belirtildi.

Düzenleyici kuruluş, alınan kararın Hazine Bakanlığı, Merkez Bankası (FED) ve Beyaz Saray dahil olmak üzere tüm federal hükümet çalışanları için geçerli olacağının altını çizdi.

Düzenlemede Fon İstisnası

İlgili düzenlemede bir de dikkat çekici istisna mevcut. OGE, fon tutanlara ilişkin bir istisna sunuyor. Buna göre; kamu görevlileri, kripto paralara yönelik şirketlerde 50.000 dolara kadar yatırım fonu tutma hakkına sahip olacak. Bunun gerekçesi ise, çeşitlendirilmiş fonlar olarak kabul ediliyor olmaları.

Kripto para sektörünün anonim yapısına bağlı olarak bu düzenlemenin denetiminin ve uygulanışının ne derece etkili olacağı şimdiden merak konusu oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.