Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Vakalar Rekor Kırmasına Rağmen Konut Sektöründeki Toparlanma Sürüyor

Bugün açıklanan verilere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde konut fiyatları Nisan ayında 20 kentin 19’unda yükseldi.
ABD’de Vakalar Rekor Kırmasına Rağmen Konut Sektöründeki Toparlanma Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri 2 milyon 683 bin vaka ve 129 bine yakın can kaybıyla koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke konumunda. Worldometers verilerine göre dünya çapında toplam vaka sayısı 10 milyon 450 bine dayandı.

Altı aydır devam eden salgın hastalıkta 509 bin insan hayatını kaybetti. Amerika’da sağlık krizinin yanında ekonomide de tarihin en büyük bozulması bekleniyor. Fakat son açıklanan veriler durumun o kadar da kötü olmadığını gösteriyor.

S&P CoreLogic Case-Shiller verilerine göre ABD’de konut fiyatları Nisan ayında artış gösterdi.
ABD Konut Fiyatları Arttı
Kaynak: S&P Global

Yayımlanan Ulusal Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre ülkede konut fiyatları ılımlı bir artış eğiliminde. 2019 yılının Nisan ayına kıyasla %4,7 artan konut fiyatları, aylık bazda %4,6 yükseldi. 20 kentin ortalaması alınarak oluşturulan konut fiyat endeksi söz konusu dönemde %4 oranında artışa imza attı.

S&P Dow Jones Endekslerinde Küresel Endeks Yatırım Stratejisi Başkanı ve Genel Müdürü Craig J. Lazzara,  Nisan ayı için açıklanan rakamların sektörün son derece istikrarlı bir şekilde toparlandığının göstergesi olduğunu ifade etti.

20 şehrin 19 tanesinde konut fiyatlarının arttığı ve bu artışın 12 kentte çok daha belirgin olduğu görülüyor.
Şehirlere Göre Konut Fiyatı Artış Oranları
Kaynak: S&P Global

Fiyat artışının en fazla olduğu şehir Phoenix olurken onu; %7,3 ile Seattle, %6,4 ile Minneapolis, %6 ile Cleveland, %5,8 artış ile San Diego ve Tampa izledi.

Nisan  ayında konut fiyatları Atlanta’da %4,5, Boston’da %4,3, Charlotte’de %5,6, Chicago’da %1,4, Dallas’ta %2,8, Las Vegas’ta %4,7, Los Angeles’ta %4,1, Miami’de %3,9, New York’ta %2,5 oranında arttı.

Washington’da yıllık bazda %3,8 artan konut fiyatları bir önceki aya kıyasla %1,1 yükseldi. Dün açıklanan verilere göre ABD’de bekleyen konut satışları Mayıs ayında %44,3 ile rekor düzeyde artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu