Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Konut Sektörü 2020’de Çok Sert Rüzgarlarla Karşılaşacak

Yapılan bir tahminde, konut satışlarının düşeceği, konut kıtlığının ABD tarihindeki en kötü seviyelere gelebileceği ve bazı şehirlerde konut fiyatlarının çökeceği söylendi.
ABD’nin Konut Sektörü 2020’de Çok Sert Rüzgarlarla Karşılaşacak
Yorum

Mevcut en büyük konut istatistikleri veritabanlarından birine sahip olan realtor.com’un 2020 tahmini, endişe yarattı. Çünkü firma, konut satışlarının düşeceğini, konut kıtlığı ABD tarihindeki en kötü seviyelere gelebileceğini ve bazı şehirlerde konut fiyatlarının çökeceğini öngördü.

Chicago, Dallas, Las Vegas, Miami, St. Louis, Detroit ve San Francisco dahil olmak üzere 100 en büyük pazarın çeyreğinde fiyatların düşeceği, konut fiyatlarının ulusal bazda düzleşeceği ve yıllık sadece yüzde 0.8 artış yaşanacağı belirtildi.

Söz konusu tahminin, ekonominin ve ev sahibi talebinin mevcut gücü göz önüne alındığında aykırı bir değerlendir me olduğu ancak konut piyasasının dinamiklerinin başka hiçbir şeye benzemediği söylendi.

2020 ABD Konut Piyasa Zorlu Geçecek Emlak sitesi realtor.com ekonomisti George Ratiu; “Gayrimenkulün temelleri, devam eden talep, sıkı arz ve disiplinli finansal taahhütler kafesinde karmakarışık durumda. Buna göre 2020, karşılayabilecekleri için değil, bulamayacakları şeylerden dolayı alıcılar için en zorlu yıl olduğunu kanıtlayacak” dedi.

Y kuşağının binlerce yıl önceki nesiller ile benzer özellikler paylaşırken aynı zamanda bir aile kurmak ve bir ev satın almak da dahil olmak üzere ana yaşamın önemli noktalarında gecikmeleriyle dikkat çektiğini vurguladı.

Y kuşağının sadece daha yüksek fiyatlı evler satın almakla kalmayıp büyüyen ailelerle karşı karşıya kaldıklarını ve birçoğunun geleneksel başlangıç evini atlayıp doğruda orta fiyatlı evlere taşındığını belirtti.

Realtor.com ABD Konut Tahmini Bu dinamiğin 2020 yılında devam edeceğini ve pazarın orta aralığı üzerinde baskı yaratacağını öngören firma, Y kuşağının binlerce yıl konut piyasasına hakim olacağını tahmin etti.

Sadece 5 milyondan az Y kuşağı grubunun pek çok insan ilk evini aldığında 30 olacağı ve genellikle aile dinamikleri başladığında ve insanlar banliyölerde daha büyük evlere taşınırken en yaşlısının 39’a gireceği aktarıldı. Satın alınabilirlik mücadelesinin hem ev fiyatları hem de kiralar yükselmeye devam ettiği için 2020’de konutlara gölge düşürmeye devam edeceği de eklendi.

Tahmine göre tek aileli yapılar 2020’de yıllık yüzde 6 artacak ama bu artış, arz krizini hafifletmeyecek. Sayım verilerini analiz eden emlak komisyonculuğu Redfin’e göre de daha fazla ev sahibi daha uzun süre kalacak. Satın alınabilirlik mücadelesinin hem ev fiyatları hem de kiralar yükselmeye devam ettiği için 2020’de konutlara gölge düşürmeye devam edeceği de eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu