Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Konut Piyasası Endeksi 22 Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Kredi faizlerinin düşürülmesi ve sektördeki toparlanma, Ağustos’ta ABD konut piyasası endeksinin 6 puan yükselmesini sağladı.
ABD Konut Piyasası Endeksi 22 Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ulusal Konut Üreticileri Birliği (NAHB), Ağustos ayının konut fiyat endeksi sonuçlarını açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri 5 milyon 570 bin pozitif vaka ve 173 bin can kaybıyla coronavirüs salgınına en fazla kurban veren ülkeler arasında başı çekiyor.

Getirilen kısıtlamalar ve işyerlerinin kapanması yılın ikinci çeyreğinde ülke gayrisafi yurt içi hasılasının %32,9 oranında daraldı. Ancak konut gibi birçok sektörde açıklanan veriler, ekonomide toparlanma olduğunun işaretlerini artırıyor.

ABD’de konut piyasası endeksi Ağustos’ta, Temmuz verilerine kıyasla 6 puan arttı.

Bu artışla birlikte 78 değerini alan endeks, 1998 yılının Aralık ayından bu yana en yükseği kaydetti. Analistlerin beklentisi 73 değerinde gelmesiydi. 2020’nin başından bu yana gösterdiği değişme baktığımızda; Ocak ayında 75, Şubat’ta 74, Mart’ta 72 geldi.

Pandemi etkisiyle Nisan’da 30 değerine kadar düşen endeks, Mayıs’ta 37’ye hafif toparlanırken, Haziran’da 58 ve Temmuz’da 72 gelmişti. Endeksin 50 eşik değerinin üzerinde olması sektördeki iyimserliği, altında olması kötümserliği ifade ediyor.

ABD Konut Piyasası Endeksi
Kaynak: ABD Ulusal Konut Üreticileri Birliği

NAHB Başkanı Chuck Fowke, konut kredilerinde düşük faiz uygulamasının satışları artırdığını söyledi. Yeni müstakil evlere olan talebin artmaya devam ettiğimi dile getiren Fowke, sektörde Nisan ayından bu yana “V” şeklinde bir toparlanma izlediklerini söyledi.

Ancak bazı kalemlerde artış olmasının maliyetleri yükselttiğinden, düşük faizlere rağmen artan fiyatların satışlardaki ivmeyi azaltabileceğine dikkat çekti.

Söz konusu anketin 35 yıldır yapıldığını söyleyen isim, her bileşenin puanlarının daha sonra mevsimsel olarak ayarlanmış bir endeksi hesaplamak için kullanıldığını anlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu