Yatırım yapmaya başla!

ABD Konut Başlangıçları Şubat’ta Yüzde 8,7 Gerileyerek 8 Ayın En Düşüğünü Gördü

ABD konut fiyatları beklenenden daha az bir artış gösterirken, Şubat ayında konut başlangıçları sekiz ayın en düşük seviyesine indi.
ABD Konut Başlangıçları Şubat’ta Yüzde 8,7 Gerileyerek 8 Ayın En Düşüğünü Gördü

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Şubat ayında ülkede konut yapımı başlangıçları %8,7 oranında geriledi. Müstakil konut başlangıçlarında yaşanan bu düşüş, son sekiz ayın en düşük seviyesi olarak kaydedildi. Uzmanlar FED’in faiz artırımında aceleci davranmamasının emlak sektörüne olumlu yansımadığını ve yeni bir soluk getireceği yönündeki umutların hayalkırıklığı ile sonuçlandığını yorumladı.

ABD konut başlangıçları Şubat’ta %8,7 azalarak, dönemsel ayarlanmış yıllık oranda 1,162 milyon birime geriledi.

Sektör temsilcileri 1,213 milyon birim bekliyordu. Ocak ayında toparlanan inşaat izinleri de yılın ikinci ayında geriledi. Son dönemde dalgalı bir tutum sergileyen inşaat izinleri aylık bazda %1,6’lık bir gerileme gerçekleştirdi. 1,296 milyon birim ile 1,32 milyon olan piyasa beklentisinin altında kaldı.

ABD’de konut fiyatları Ocak ayında ekonomistlerin tahminlerinden daha yavaş bir artış gösterdi.

S&P CoreLogic Case-Shiller Konut Fiyat Endeksi‘ne göre 20 kentte konut fiyatları Ocak’ta %3,58 ile %3,80 artış bekleyen analist tahminlerinin altında kaldı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre artış oranı bu şekilde olurken, aylık bazda %0,11 oranında artış kaydedildi. Beklenti %0,30 artış olması yönündeydi. Ulusal konut fiyatları 2019’un ilk ayında %4,62 oranında yükselirken, Las Vegas, Phoenix ve Minneapolis, 20 kent arasında yıllık bazda en fazla artışın görüldüğü iller olarak öne çıktı.

Uzmanlar ABD konut sektöründeki olumsuz tablonun, FED politikalarının işe yaraması için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunun göstergesi olduğunu yorumladı.

FED’in faiz artırımı konusunda beklemede kalması ve gevşek para politikası duruşu piyasalarda olumlu karşılansa da konut sektörüne tam olarak yansımış gibi durmuyor. FED mortgage oranlarını sınırlandırarak, insanların ev almasını kolaylaştırmaya yönelik bir adım atmıştı. Uzmanlar, piyasaların FED’in tutumuna karşılık vermesi için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum