Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri Ağustos’ta Beklenti Üstü Arttı

ABD'nin beklenen verilerinden konut başlangıçları ve inşaat izinleri açıklandı.
ABD’de Konut Başlangıçları ve İnşaat İzinleri Ağustos’ta Beklenti Üstü Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Nüfus Sayım Bürosu, Ağustos 2021 dönemi için beklenen konut başlangıçları ve inşaat izinleri rakamlarını yayımladı. Her iki rakam da beklentilerden iyi geldi.

İnşaat izinleri 1,728 milyona çıkarken konut başlangıçları 1,615 milyona yükseldi. Temmuz’da inşaat izinleri bir ay öncesine göre yüzde 2,3 artarak mevsimsellikten arındırılmış olarak yıllık 1,630 milyona ulaşmıştı.

ABD’de konut başlangıçları ise yıllık 1,543 milyon adede yüzde 7 düşmüştü.
ABD İnşaat İzin Konut Başlangıçları
Kaynak: U.S. Census Bureau

Rakam 1,554 milyona yukarı yönlü revize edildi. Ağustos’ta izinler, bir önceki aya göre yüzde 6,0 artarak, Ağustos 2021’de mevsimsellikten arındırılmış yıllık oranda 1,728 milyona ulaştı.

Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeyi işaretleyen inşaat izinleri aynı zamanda 1,60 milyon olan piyasa beklentilerinin oldukça üzerine çıktı.

ABD’de konut başlangıçları da Ağustos’ta 1,554 milyonluk piyasa tahminlerini geçti. Mevsimsellikten arındırılmış yıllık 1,615 milyon adede yükselen konut başlangıçları yüzde 3,9 arttı. Beş veya daha fazla üniteli binaların başlangıçları yüzde 21,6 artışla 530 bine yükselirken, tek aile segmentinde yüzde 2,8 düşüş bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Başlangıçlar en çok yüzde 167,2 ile Kuzeydoğu‘da arttı ki bu Ocak sonrası en yüksek seviye oldu. Ortabatı’da yüzde 11,4 ve Güney’de yüzde 1,4 yükselirken Batı’da yüzde 21,1 düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın