Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Konut Başlangıçları 9 Ayın En Düşüğünde!

ABD'de bugün yayımlanan verilere göre; konut başlangıçları Haziran 2022 döneminde dokuz ayın en düşüğünü gördü. İşte detaylar;
ABD Konut Başlangıçları 9 Ayın En Düşüğünde!
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde bugün Haziran 2022 dönemine ait konut başlangıçları verisi yayımlandı. Census Bureau tarafından konut başlangıçlarının Haziran’da mevsimsellikten arındırılmış yıllık verilere göre 1.559 milyon adet ile Eylül 2021’den bu yana görülen en düşük seviyeye indiği açıklandı.

ABD’de yeni ev inşa faaliyeti Haziran ayında dokuz ayın en düşük seviyesine gerilerken, yeni inşaat projelerine yönelik izinlerin de düştüğü gözlendi. Veri, yükselen ipotek oranlarının satın alınabilirliği azalttığı için konut piyasasının soğumaya başladığının en son kanıtlarından biri olarak yorumlandı.

Konut başlangıçlarının 1.580 milyon adet olması beklenirken, Mayıs ayı verisi 1.549 milyondan 1.591 milyona revize edildi.
ABD Konut Başlangıçları - Haziran 2022
Kaynak: U.S. Census Bureau

Konut piyasası faiz oranlarına duyarlığı olduğu için Federal Rezerv’in şu anda izlediği agresif politikadan fazlasıyla etkilendiği gözleniyor. FED enflasyonu kontrol etmek için faiz oranlarını yükseltirken, 40 yılın en yüksek seviyeleri gerçekleşti. Bu durum konut piyasasında belirgin bir yumuşamaya neden oluyor.

Mortgage oranlarının ne kadar yükseleceği şu anda belirsiz. FED’in gelecek hafta gerçekleşecek olan toplantısında faiz oranlarını tekrar yükseltmeye karar vermesi ve yıl sonuna kadar daha fazla faiz artırımı yapmasıyla birlikte mortgage faizlerinin yüksek kalacağı tahmin ediliyor.

Oxford Economics endeksine göre; evlerin 2022’nin ilk çeyreğinde 2007 – 2009 mali krizinden bu yana herhangi bir zamanda en düşük fiyatlı olduğu görüldü. Bu tablonun yılın geri kalanında daha da kötüleşeceği tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.