Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Kıymetlerindeki Verim Petrole Paralel Düşerken Fed’den Faiz Artırımı Beklenmiyor

ABD Merkez Bankası Fed'e dair beklentiler, düşen petrol fiyatları ve devlet kıymetlerindeki verime ayrıntılı bakış;
ABD Kıymetlerindeki Verim Petrole Paralel Düşerken Fed’den Faiz Artırımı Beklenmiyor
HABER GİRİŞ

ABD devlet tahvili fiyatları, tüketici verilerinin Aralık ayında düştüğünü gösterdikten sonra Cuma günü yükseliş göstermişti. 10 yıllık hazine kıymetlerinin getirisi %1.19’luk kayıp vererek %2,667 verim seviyesinde gerçekleşti.

Fiyatların yükselmesiyle düşen kıymet verimi, işgücü departmanının Cuma günü tüketici fiyatlarının bir önceki aya göre %0.1 daraldığını söyledikten sonra azaldı. Daha değişken olan gıda ve enerji hariç, fiyatlar %0.2 civarında arttı. Açıklanan veriler anketlerde öngörülen seviyelere paralel gerçekleşti.

Petrol Fiyatları ve Enflasyon İlişkisi

Petrol Fiyatları ve Enflasyon İlişkisiABD petrol fiyatlarında son zamanlarda görülen düşüş enflasyon konusunda önemli rol oynuyor. Cuma günkü raporda, mevsimsellikten arındırılmış benzin maliyetlerinde %7.5’lik bir düşüşe neden olan Aralık ayında enerji fiyatları endeksinin %3.5 düştüğünü teyit ediyor. ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne göre, ABD’li sürücüler için gaz fiyatları Aralık’ta ortalama 28 sentlik düşüş ile 2,37 dolar, (Kasım ayında 2,65 dolar) ödüyor. Diğer tarafta perakende benzin fiyatları, Mayıs ayında galon başına 2,90 $’dan yaklaşık dört yılın en yüksek seviyesini test etti.

Veriler, yükselen enflasyonun büyümeye yönelik bir tehdit olmadığını ve Fed yetkililerine, faiz oranlarını her üç ayda bir kez artırma programlarını durdurma ve bunun yerine %2.25 ile %2.50 arasında mevcut bir aralıkta tutma şansını verebileceğini öne sürdüğü yorumlandı.

Faizlerde Değişim Beklenmiyor

Fed Faizlerinde Değişim BeklenmiyorCME Group verilerine göre, yatırımcıların merkez bankası politikası doğrultusunda bahis oynamak için (piyasa betimlemesi) kullandıkları Fed vadelileri yetkililerin yıl sonunda faiz oranlarını artırma ihtimalini %16 olarak gösteriyor. (Bu oran yaklaşık bir ay önce %56 seviyesindeydi.) Yatırımcılar, yetkililerin yıl sonuna kadar oranları düşürme ihtimalinin %12 olduğunu düşünüyor.

GCM Yatırım Banner

Penn Mutual Asset Management’tan yatırım sorumlusu Mark Heppenstall, küresel ekonomi hakkında çözülmesi gereken çok fazla sorunun olduğunu ifade edereken, geniş çaplı negatif tabloların yaşanmaması için önlemlerin daha keskin olması gerektiğini ifade etti. Heppenstall, Fed’in faiz oranlarını mevcut seviyelerde tutacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.