Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Kıymetlerinde Düşen Fiyat Artan Verim ve FED Fonlarındaki Yatırımcı Beklentisi

ABD Hazine kıymetlerindeki değişim, yatırımcı argümanlarından öngörüye dayalı foncuların FED faiz artırımına dair beklentisi ve gelişmeler.
ABD Kıymetlerinde Düşen Fiyat Artan Verim ve FED Fonlarındaki Yatırımcı Beklentisi
Yorum

ABD hükümeti tahvillerinin fiyatları Çarşamba günü düştü, Beyaz Saray ve Pekin arasındaki ticaret müzakerelerinde iyimserlik Hazineler için iştah açıcı bir reaksiyon gösterdi. Güncel grafiklerde 10 yıllık ABD tahvil verimi %0.28 gerileyerek %2.699 seviyesinde gerçekleşirken, 2 yıllıklar ise %0.33 daralma göstererek %2.531 verim seviyesinde gözlendi.

ABD ve Çin’in ticaretle ilgili kısmi bir anlaşmaya varabilecekleri yatırımcılar arasında artan bahisler nedeniyle art arda üçüncü seans için daha yüksek bir seviyeye ulaşmıştı ancak seyrini tam olarak koruyamadı. Başkan Trump Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ile Çin arasında görüşmelerin iyi ilerlemesi durumunda bir anlaşma için 1 Mart tarihini uzatmayı düşünebileceği piyasalar tarafında hızlı reaksiyonların görülmesine yol açtı.

ABD Çin Gündeminde Beklentiler Yüksek

Nispeten güvenli Hazine’lerin çekiciliğinin bir kısmını azaltarak göreceli daha riskli küresel hisse senetlerinin Çarşamba günü yükselmesine yardımcı oldu. Seaport Global Holdings’ten Thomas di Galoma “İşler yoluna girmeye başladı gibi görünüyor. Her ne sebeple olursa olsun, piyasalar Çin ile ABD’nin birkaç noktaya varacağına inanıyor gibi.” diyerek, hem hisse senetlerini hem de tahvil getirilerini artışlarının gelişmeler tarafından desteklenmeye yardımcı olduğunu belirtti.

Tahvil getirileri, İşgücü Departmanı’nın enflasyonla ilgili taze verileri yayınlamasından sonraki gün için avanslarını artırdı. Genel olarak, enflasyon baskıları Ocak’ta sessiz göründü. Amerikalıların saç kesimlerine kadar varan her alanda ne kadar ödediğini ölçen tüketici fiyat endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre sabit kaldı. (Piyasanın beklentisi ise %0.1 civarında bir artış idi.)

Federal Fon Öngörülerinde Faiz Artırımı İhtimali Ağırlaşıtı

Bir yıl boyunca, değişkenliği artan gıda ve enerji kategorilerini hariç tutan çekirdek fiyat olarak adlandırılan temel fiyatlar, ABD Merkez Bankası’nın %2 hedefini aşarak %2.2 artış gösterdi. Bu, tahvil faizlerini artırmaya ve bir FED faiz oranının piyasada ima ettiği oranları arttırmaya yardımcı oldu.

Yatırımcılar tarafından para politikası seyrinin öngörülmesi konusunda yatırım amaçlı kullanılan Federal Fon vadeli işlemleri, Çarşamba gününün sonunda piyasa fiyatlarının Fed’in faiz oranlarını yılda bir kez değiştirebileceğine göre , oran atışlarına dair görüşler %1.8 olasılık artışı gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu