Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Kişisel Harcamalar Nisan’da 61 Yılın En Sert Gerilemesini Gördü

ABD Covid-19 etkilerini adeta bir ayna gibi yansıtıyor. Ülkede kişisel harcamalar %13,6 ile Nisan'da rekor düzeyde geriledi.
ABD’de Kişisel Harcamalar Nisan’da 61 Yılın En Sert Gerilemesini Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

6 milyona merdiven dayayan koronavirüs vakaları, ABD’de 1 milyon 770 binin üzerinde kişiyi enfekte etti. 103 bin 379′ a ulaşan ölü sayısı ülkeyi bir kabusun ortasında bıraktı.

Tüm dünya ABD’yi virüsün merkez üssü olarak gösteriyor ve hal böyle olunca yapılan yorum ve tahminlerin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak ülkenin ikinci çeyrekte %40 daralabileceği söylendi. Çünkü açıklanan verilerin neredeyse tamamı bu zamana kadar görülmemiş biçimde kötüleşme sinyalleri verdi.

O verilerden biri de bugün açıklanan Nisan ayı kişisel harcamalar oldu. %13,6 düşen harcamalar tarihi rekor denebilecek düzeydeydi.
ABD Kişisel Harcama Rekor Düşüş
Kaynak: Trading Economics

ABD’de 1959 yılından bu yana düzenli olarak raporlanan kişisel harcama verileri o yıllardan beri ilk kez bu derece sert geriledi. Halbuki 2008 yılındaki finansal kriz dönemindekinden daha az kötüleşmesi bekleniyordu. Ne de olsa iş kayıpları o yıllardakine benzer ya da daha kötü seviyede yükseldi.

Fakat ABD Ticaret Bakanlığı’nın verileri gösterdi ki, koronavirüs salgını 2008’deki finansal krizden çok daha kötüsünü getirdi. Bununla birlikte Amerikalıların Nisan ayı kişisel gelirlerinin %10,5 artması dikkat çekti. Bunda devlet ödemelerinin desteğinin etkileri görüldü. Bilindiği üzere ülkede artan işsizlik, maaş başvurularının 10 haftada 40 milyona ulaşmasına neden olmuştu.

Kişisel harcamalar ve kişisel gelirlerden beklenti sırasıyla %12,8 düşüş ve %6 düşüş olmasıydı. Tüketici harcamalarındaki düşüşün beklentileri aştığı görülürken, kişisel gelirlerde azalış beklentilerine rağmen artış yaşandı.

Aynı veriler ABD’de PCE fiyat endeksinin aylık bazda %0,5 düştüğünü söyledi. Beklenti %0,6 gerilemeydi. Yıllık bazda ise %0,5 arttı. Aynı endeksin Mart ayında %1,3 arttığı biliniyor.

Çekirdek PCE fiyat endeksinin %0,3’lük düşüş beklentilerini aşarak %0,4 gerilediği görüldü. Yıllık bazda %1 arttı.

Salgın kendini gösterdiği günlerden bu yana özellikle istihdam ve işsizliğe yansıyan ekonomik etkiler, tüketici harcamalarında da kendini gösterdi. Bu durum sürpriz olmasa da salgın sona erse bile ekonominin kolayca toparlanamayacağı net bir şekilde görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu