Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Kişisel Gelir ve Harcamalar 2021’in İlk Ayında Arttı

2021’in ilk ayı için ABD’nin kişisel gelir ve tüketim harcamaları verileri açıklandı. Kişisel gelir aylık bazda yüzde 10 artarken tüketim harcamalarında da artış kaydedildi.
ABD’de Kişisel Gelir ve Harcamalar 2021’in İlk Ayında Arttı

ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Ocak ayına ilişkin kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini açıkladı. Buna göre kişisel gelirler 2021’in Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 10 arttı.

Bu Aralık’taki yüzde 0,6’lık artışın üzerine geldi. Aynı zamanda yüzde 9,5’lik piyasa beklentilerini aştı. Ocak ayı; Federal COVID-19 salgını müdahale programlarından bireylere ödeme yapıldığından, hükümetin kişilere sosyal yardımlarındaki artış nedeniyle Nisan 2020’den bu yana en büyük gelir kazancı oldu.

Harcanabilir kişisel gelir (DPI) 1,963,2 milyar dolar (yüzde 11,4), kişisel tüketim harcamaları (PCE) ise 340,9 milyar dolar (yüzde 2,4) arttı.
ABD Kişisel Gelir Ocak'ta %10 Arttı
Kaynak: U.S. Bureau of Economic Analysis

Kişisel harcamalardaki yüzde 2,4’lük artış, Aralık’taki yüzde 0,4’lük artışı izledi. Ödemelerdeki ve işsizlik sigortası yardımlarındaki artışın ortasında, tüketici harcamalarında Haziran ayından bu yana görülen en büyük artış oldu.

Harcamalar, eğlence amaçlı mallar ve araçların yanı sıra yiyecek ve içecek, yemek hizmetleri ve konaklama ve sağlık hizmetleri tarafından artırıldı. Buna karşılık, konut ve kamu hizmetleri harcamalarında düşüşler görüldü.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) aylık bazda yüzde 0,3 arttı.

Mal fiyatları yüzde 0,4 arttıktan sonra yüzde 0,7 artarken, hizmetler maliyeti yüzde 0,4’ten yüzde 0,2’ye geriledi. Gıda ve enerji hariç, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de yüzde 0,3 arttı. Yıldan yıla, hem PCE fiyat endeksi hem de çekirdek endeks yüzde 1,5 arttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum