Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Kaya Petrolü Devrimi, Ters Esen Rüzgarlara Rağmen Durmayacak!

Küresel petrol uzmanlarına göre; ABD'nin kaya petrolü, tersten esen rüzgarlara rağmen hız kaybetmeyecek.
ABD’nin Kaya Petrolü Devrimi, Ters Esen Rüzgarlara Rağmen Durmayacak!

ABD kaya petrolü üretimi, son yalarda bir miktar yavaşladı. Ancak uzmanlar, Abu Dabi’nin etkili petrol ve doğal gaz zirvesinde bunun bir devrim olduğunu, yakın zamanda da durdurulamayacağını belirttiler.

ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne (EIA) göre; ABD’nin 2020’de net enerji ihracatçısı olması ve petrolden doğal gaza kadar ithal ettiğinden daha fazla enerji ürünü ihraç etmesi beklenmektedir.

Columbia Üniversitesi’nin Küresel Enerji Politikası Merkezi’nin başkanı ve Obama’nın eski danışmanlarından olan Profesör Jason Bordoff, CNBC’ye yaptığı konuşmada, statünün kısa ömürlü olmadığından bahsetti.

Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı’nda (ADIPEC) CNBC’den Steve Sedgwick ve Hadley Gamble’a konuşan Jason Bordoff, “İhracat hikayesinin kısa ömürlü olacağını sanmıyorum, üretimdeki büyümenin yavaşlayacağını düşünüyorum ama hala büyüyor. Bu yüzden ABD’nin net bir petrol ihracatçısı olduğunu ve piyasaya çok fazla varil koyduğunu göreceğiz ve bu gerçekten önemli,” dedi.

ABD Enerji Bakanlığı istatistik bürosu EIA, Ocak ayında ABD’nin 2020’de ilk kez net enerji ihracatçısı olmasını beklediğini açıkladı. ABD, 1953’ten beri net bir enerji ithalatçısı olmuştur. EIA, gelecek 50 yıl boyunca projeksiyon yapan yıllık enerji görünümünde de buna dikkat çekti.

Ajans, ABD’nin 2020’nin son çeyreğine göre ithal ettiğinden daha fazla hem petrol ve petrol ürünü ihracatı yapmaya başlayacağını belirtti. Aynı zamanda daha sonrasında önümüzdeki yıllarda net bir petrol ihracatçısı olarak kalacağını söyledi. Bununla birlikte üretimin 2027 yılına kadar yıllık bazda artacağını da ifade etti.

Net ihracatçı statüsü, 2022 yılına kadar gerçekleşeceğine inanılan önceki bir tahmin olarak beklenenden daha erken geliyor.

Devrim Devam Edecek mi?

Devrim Devam Edecek mi?OPEC’teki başlıca petrol üreticileri ve Rusya’nın liderliğindeki OPEC üyesi olmayan üreticiler, fiyatları istikrarlı hale getirme amacıyla petrol üretimini düşürme çabalarının yanında arz ve talep dinamiklerini yakından izliyorlar.

ABD’li kaya petrolü üreticileri, varil başına 60 doları aşan fiyatları desteklemek için çıktıyı azaltma anlaşmasının bir parçası olmadı. 14 üyeli küresel petrol üreticisi grubu OPEC, Kasım ayının başında yayınlanan Dünya Petrol Yayını raporunu izleyen beş yılda kendi ham petrol ve diğer sıvı üretiminin düşerek, günlük 32,8 milyon varile düşmesini beklediğini söyledi. Şimdi bu seviye günlük 35 milyon varilde.

ABD Enerji Bilgi İdaresi Başkanlığı, ABD’nin ham petrol üretiminin 2018’de günde 11 milyon varil olarak öngörmüştü. Bu seviye bir rekor olarak kaydedilirken, 2019 yılında günlük 12,3 milyon varile yükseleceği öngörülmüştü.

ABD ham petrol üretiminin 2020’de ise günde 0,9 milyon varil artarak, yıllık ortalama günde 13,2 milyon varile yükseleceği tahmin edilmektedir.

Tüm bunlara karşı birkaç yavaşlama işareti bulunuyor. Baker Hughes’ın yakından izlenen haftalık Rig Count verileri, gelecekteki üretimin erken bir göstergesi olarak değerlendirildi. Cuma günü açıklanan veriye göre, aktif petrol kulesi sayısı 817’ye düşerken, 2018 yılının aynı haftasına göre 264 adet azalma gözlendi.

Dünyanın en büyük petrol sahası hizmetleri şirketlerinden olan Baker Hughes’ın genel müdürü olan Lorenzo Simonelli, şu anda Kuzey Amerika kaya petrolü sektörüne yapılan yatırımlarda düşüş yaşandığını belirtti. Simonelli, Kuzey Amerika’nın sektör yatırımlarının düştüğünü ve gelecek yıl işlerin daha da zorlaşabileceğini ifade etti.

Simonelli, “Kuzey Amerika’daki büyük müşterilerimiz için sermaye harcamalarındaki yüksek çift basamaklı düşüşlere bakıyoruz ve bunlar kaya petrolünü etkiliyor,” dedi.

OPEC’in genel sekreteri olan Mohammed Barkindo, geçen hafta ABD kaya petrolünün zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Barkindo, “Amerika Birleşik Devletleri’nde bir büyüme yavaşlaması görmeye başladık. ABD’deki kaya petrolü alanı, son birkaç yılda gördüğümüz benzeri görülmemiş bir büyümenin sonucu olarak muazzam miktarda ters rüzgarla karşı karşıya,” dedi.

Barkindo’nun ABD kaya petrolü üretimi görünümüne ilişkin değerlendirmesini kabul edip etmediği sorulduğunda ise Baker Hughes’tan Simonelli, bunu söylemek için henüz erken olduğunu dile getirdi.

Simonelli, “ABD üretimi hala artırıyor ve hatta sermaye harcamaları üretkenliği ve verimliliği gördüğünüzü reddettiğinden 2020’de ABD üretimi ile 2020’nin dördüncü çeyreğinde gerçekleşecek olan ABD üretimi ile çok fazla şey görülecektir,” diyerek, net enerji ihracatçısı statüsüne ulaşılmasının beklendiği çeyreğe değindi.

Yatırımcılara Hala Bir Nimet

Yatırımcılara Hala Bir NimetABD kaya petrolü endüstrisi Mubadala gibi şirketler için hala çekicidir. Mubadala Petroleum & Petrochemicals CEO’su Musabbeh Al Kaabi, CNBC’ye yaptığı açıklamada, şirketin ABD petrokimya alanına ve LNG geliştiricisine önemli bir yatırım yaptığını belirtti. Ayrıca bölge hakkında hala iyimser olduğuna dikkat çekti.

ABD konusunda boğa görüşlerini sürdürdüklerini söyleyen Al Kaabi, “Şu ana kadar, son 10 yılda, enerji peyzajımızda gerçek bir aksama olacağından, ABD’deki kaya petrol devriminin sunduğu fırsatlardan yararlanarak önemli bir yatırım yaptık,” ifadelerini kullandı.

Şirketin ABD’deki yatırımlarının kaya petrolü devriminin devam edeceği anlayışı tarafından yönlendirildiğine de dikkat çeken Al Kaabi, seçilmesi durumunda Demokrat başkan adayı Elizabeth Warren’ın hidrolik kırılma yasağı konusunda endişelerinden bahsetti.

Al Kaabi, “Bununla birlikte bazı Demokrat adayların neyi desteklediğini de içeren büyük rüzgarlar var ve bence bu kararların sonuçlarının değerlendirilmesi ve tam olarak anlaşılması gerekiyor. Faaliyetin kapatılması çok zor bir karar olabilir,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum