Yatırım yapmaya başla!

ABD ile Kanada Arasındaki Ticaret Görüşmeleri Hafta Boyunca Devam Edecek

ABD Başkanı Donald Trump'ın tepki çeken kararı, komşusu Kanada'nın da canını yakmıştı. Şimdi ise Kanada ile ticaret görüşmelerine başlanacak. İşte detaylar;
ABD ile Kanada Arasındaki Ticaret Görüşmeleri Hafta Boyunca Devam Edecek

ABD’nin Çin ile başlattığı ticaret savaşları sonrasında daha birçok ülke ile aynı çekişmeyi yaşadı. Bunlardan birisi de komşusu Kanada oldu. Önce Çin ile müzakere masasına oturan ABD, şimdi de Kanada ile görüşmeye başlayacak. Gelecek hafta boyunca devam edecek olan ticaret görüşmelerinden nasıl bir sonuç çıkacağı ise dünyanın merak konusu oldu.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Kanada ile ticaret anlaşması görüşmelerinin haftaya devam edeceğini duyurdu.

Kanada ile Görüşmeler Haftaya Devam Edecek

Temsilcinin yaptığı yazılı açıklamalara göre; iki ülke arasında bu hafta boyunca devam edecek ticaret müzakereleri hakkında yapıcı ve ilerleme kaydedilen bir aşamada olunduğu da anlaşıldı. Lighthizer, “yetkililerimiz anlaşma sağlanması için çalışmaya devam edecek. ABD Ticaret Temsilciliği takımı ile Bakan Freeland ve meslektaşları gelecek hafta Çarşamba buluşacak,” ifadelerini kullandı.

Lighthizer, ABD ile Meksika arasında Pazartesi günü bir ticaret anlaşmasına varıldığını da duyurmuştu.

ABD ile Meksika Arasında Pazartesi Anlaşma

Meksika ile anlaşma kapsamında, “Başkan Meksika ile eğer isterse Kanada ile 90 gün içinde ticaret anlaşması imzalama niyetini bugün Kongre’ye bildirdi. Gelecek haftalarda Kongre, sivil toplum ve özel sektör danışmanları anlaşmayı inceleyebilecek,” demişti.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, ülkesinin Washington büyükelçisi ile yaptığı basın toplantısında ise müzakerelerin karmaşık olduğunu söylemişti.

Chrystia Freeland Ticari Müzakere Yorumu

Bakanın karmaşık ifadesini kullanması ise henüz ABD ile Kanada arasındaki müzakerelerde pek bir gelişme olmadığını ortaya çıkartmış oldu. Freeland, “Kanada’nın odak noktası iyi bir anlaşma yapmak. İyi bir anlaşma sağladığımızda işimiz bitecek. Kanada sadece kendisi için iyi olan bir anlaşmayı imzalayacaktır. Kazan – kazan – kazan şeklinde olan bir anlaşmanın mümkün olduğuna inanıyoruz,” demişti.

Trump, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA) yürürlükten kaldıracağını bildirmişti.

Trump NAFTA Yorumu

ABD, Meksika ve Kanada’nın üye olduğu ve 24 yıldır uygulanan NAFTA’nın yürürlükten kaldırılacağına dair söylemleri tepki çekerken, “ABD – Meksika ticaret anlaşması” olacağını ve Kanada’nın da isterse buna dahil olabileceğini söylemişti.

Amerikan yasalarına göre; ABD ile Meksika arasındaki yeni anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için Trump’ın Kongre’ye en az 90 gün önceden yeni bir ticaret anlaşması yapma niyetinde olduğunu haber vermesi gerekiyor. Trump yeni bir ticaret anlaşması imzalama niyetini, 27 Ağustos Pazartesi günü bildirdiği için ülkelerin üzerinde hemfikir olduğu bir ticaret anlaşmasını 30 Kasım’a kadar imzalaması için vakti bulunuyor.

Meksika Başkanı Enrique Pena Nieto’nun görevini 1 Aralık’ta devredeceği ve bu tarihten önce anlaşmayı imzalaması bekleniyor.

Meksika Başkanı Görevi Bitmeden Anlaşmayı İmzalayacak

Meksika ile anlaşmanın yazılı olarak ABD Kongresi’ne sunulması için 30 Eylül’e kadar zaman bulunuyor. Kanada’nın Meksika ile anlaşmaya dahil olması için son günün Cuma olduğunu ifade eden Trump’ın, hafta boyunca Kanada’yı sıkıştırarak kendi lehine bir anlaşma olmasını sağlayacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum