Yatırım yapmaya başla!

ABD Kanada Olmadan Bir Ticaret Anlaşması Yapmaya Çok Yakın!

Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Kevin Hassett, ABD’nin Kanada olmadan bir ticaret anlaşması yapma yolunda ilerlediğini söyledi. Detaylar haberimizde;
ABD Kanada Olmadan Bir Ticaret Anlaşması Yapmaya Çok Yakın!

Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Kevin Hassett, ABD’nin Kanada olmadan bir ticaret anlaşması yapma yolunda ilerlediğini söyledi. Dün Fox News’e konuşan Kevin Hassett, gözden geçirilmiş bir NAFTA anlaşmasının Kanada gelmediği takdirde, üç yönlüden ziyade iki yönlü bir anlaşma olabileceğini dile getirdi.

Buna göre Hassett; Kanada’yla hala konuştuklarını ve son tarihe giderek yaklaşırken Kanadalıların hala anlaşma imzalamamasına şaşırdığını belirtti. Ve düşüncesini; “Kanada’nın katılması gerektiği çok iyi bir anlaşma olduğunu düşünüyorum” sözleriyle aktardı.

Kendisi Perşembe günü yaptığı bir açıklamada da 30 Eylül’ün Kanada’nın kabul edenler arasına katılmak için son tarih olduğunu hatırlatmıştı.

Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Kevin Hassett Kanada Anlaşması Olmayacak ABD ve Meksika arasındaki anlaşma Ağustos ayı sonlarında kabul edilmiş, anlaşmanın fikri mülkiyet ve ticari sırlar dahil olmak üzere çeşitli hükümler içerdiği bildirilmişti. Ne var ki Kanada ile yapılan müzakereler, tarım ve mandıra ürünleri üzerinde olduğu düşünülen tartışmalarla daha da zorlaştı. Bu noktada, yeni NAFTA’nın Beyaz Saray’ın küresel ticaret anlaşmalarını yenileme arzusu için kilit noktalardan olduğu ve Çin’le müzakerelerde bir kalıp olarak kullanılabileceğine dikkat çekildi.

Hassett de ABD’nin Kanada’ya adil bir teklifte bulunduğunu ve bir yanıt beklediğinin üzerini çizdi.

Kevin Hassett ABD'nin Kanada Olmadan Anlaşma Yapması Çok Yüksekİlaveten; Kanada’daki politikanın sağduyuyu gölgede bırakacağı konusunda endişelendiğini çünkü Meksika ve ABD tarafından Kanada’ya hitap edecek şekilde tasarlanan çok iyi bir anlaşma olduğunu dile getirdi. Kanada’nın anlaşmayı hala imzalamamış olmasının herkesi şaşırttığını bildiren Hassett; “umarım son dakikada anlaşmayı imzalarlar, ama olur da imzalamazlarsa bir yalnızca Meksika ile ilerleyeceğiz, Kanada’yı ise daha sonraya bırakacağız” sözleriyle dikkat çekti.

Kaldı ki bu Beyaz Saray’dan Kanada olmadan ilerlemeye hazır oldukları yönünde yapılan ilk açıklama da değildi.

ABD Kanada Olmadan İlerleyebilirHazine Bakanı Steven Mnuchin de Ağustos ayı sonlarında verdiği bir demeçte; Kanada olmadan anlaşma yapmaya hazır olduklarını söylemişti. ABD ile Kanada piyasalarının büyük oranda birbirine bağlı olduğunu vurgulayan Mnuchin, yeni ticaret anlaşması konusunda umutlu olduklarını ancak Kanada’nın anlaşmaya dahil olmaması durumunda ABD – Meksika arasında anlaşma olacağını belirtmişti.

Ne var ki geçtiğimiz hafta çıkan haberlerde Kanada’nın ABD ile NAFTA’yı yenileme müzakerelerini sürdürmeyeceğini duyurması anlaşma olasılığını azaltmıştı. Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, NAFTA müzakerelerini sürdürmeyeceklerini ve daha verimli görüşmeler yapmak için yetkililerle teknik tartışmaların yapılması gerektiğini açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum