Yatırım yapmaya başla!

ABD-Kanada-Meksika Anlaşması İmzalansa da Çelik ve Alüminyum Tarifeleri Hala Sorun Yaratıyor!

ABD, Kanada ve Meksika arasında yeni bir ticaret anlaşması imzalanmış olmasına rağmen çelik ve alüminyum konusundaki soru işaretleri devam ediyor. Çünkü…
ABD-Kanada-Meksika Anlaşması İmzalansa da Çelik ve Alüminyum Tarifeleri Hala Sorun Yaratıyor!

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Meksika Devlet Başkanı Pena Nieto, G-20 Liderler Zirvesi’nde yeni ticaret anlaşmasına imza attı. Ekim ayında NAFTA’nın alternatifi olarak ilan edilen ABD – Meksika – Kanada arasındaki USMCA anlaşması, Arjantin’in başkentindeki zirvede resmen imzalandı. Ancak çelik ve alüminyum konusundaki soru işaretleri iş dünyası için problem yaratmaya devam etti. Çünkü beklentilerin aksine çelik için yüzde 25, alüminyum içinse yüzde 10 olan vergilerde şimdilik bir değişiklik yapılmadı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Cuma günkü imza töreni sırasında tarifeleri hedef alarak bunun bir çekişme noktası olarak kaldığı yönünde sinyal verdi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau Tarifelere Gönderme YaptıBuna göre Kanada Başbakanı Justin Trudeau, tarifeleri General Motors’un ABD ve Kanada’da gerçekleştireceği işçi çıkarma planına bağladı. Ve doğrudan aynında duran ABD Başkanı Donald Trump’a dönerek; “Donald, bu ülkelerimiz arasında çelik ve alüminyum tarifelerini kaldırmaya yönelik çalışmaya devam etmemiz için ayrıca bir nedendir” dedi.

Tarifeler ilk olarak Ticaret Bakanlığı tarafından 23 Mart’ta yürürlüğe konmuş, ABD’nin NAFTA partnerleri Kanada ve Meksika ek vergilerden muaf tutulmuştu.

Trump NAFTA'yı Kaldırdı Ancak muafiyet 1 Haziran’da kaldırılmıştı. Çünkü Trump, Meksika ve Kanada ile büyük bir ticaret açıkları olduğunu belirtiyordu ki bunun için yeni bir NAFTA anlaşması imzalanması gerektiğini savunuyordu. İşte bu noktada, ABD, Kanada ve Meksika arasında anlaşma yapılmasına rağmen çelik ve alüminyum sorunlarının ortadan kalkmadığı söylendi.

Pek çok politikacı müttefikleri üzerindeki tarifelerin kalkmamış olmasından duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Kanada ve Meksika Üzerinde Çelik ve Alüminyuma Ek Vergi Örneğin Senatör Rob Portman ile ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Jackie Walorski hala bir çözüme ulaşılamadığı yönündeki hayal kırıklıklarını ayrı ayrı bildirdi. Senatör Pat Toomey tarifelerin yarardan çok zarar verdiğini aktardı. Pat Toomey ayrıca Ticaret Bakanı Wilber Ross’un yaz boyunca tarifelerin daha büyük bir ticaret müzakeresinin parçası olarak kaldırılacağını anlattığını hatırlattı.

G-20 Liderler Zirvesi’nde gazetecilere konuşan ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer de tarifelerin hala çalıştığını fakat görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer Tarifeler Müzakere Edilecek Yorumu Buna göre ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer; “Biz Meksika’ya ve Kanada’ya karşı adil fakat başkanın ABD için çok başarılı olan çelik ve alüminyum programlarının bütünlüğünü koruyan bir anlaşma istiyoruz” ifadeleriyle dikkat çekti. Yaşanan gelişmeleri izleyen bazı politika gözlemcileri de tarifelerin yakında kaldırılacağını öngördü.

ISI Evercore’da analist olan Terry Haines müşterilerine gönderdiği notta, Lighthizer’in üç ülkenin tarifeler konusunda müzakere edeceğini doğruladığını yazdı.

Ve; “metaller konusunda bariz bir şekilde değişen koşullar olduğu konusunda fikir birliğine vardıklarında, Kanada ve Meksika’ya uygulanan metal tarifeleri kaldırılacak gibi görünüyor, bizim görüşümüz bunun yeni yılın başlarında olacağı yönünde” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Ancak işletmelerin ve çiftçilerin sabırsızlandığı tariflere karşı koymak için oluşturulan bir tarım koalisyonu grubunun, ABD ihracatını misilleme tarifelerle hedeflediği bilgilerine de yer verildi.

Serbest Ticaret için Çiftçiler (Farmers for Free Trade) kurumunun icra direktörü Brian Kuehl de USMCA’nın ABD’nin büyük ve yakın pazarlarına girmek için harika fırsatlar sunduğunu ancak kazançların çiftçilere gelecek misilleme tarifeleriyle baskılanacağını dile getirdi. Business Roundtable da tarife meselesinde acil bir çözüm çağrısında bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum