Yatırım yapmaya başla!

ABD’de İlk Defa Bir Kadın Müslüman Temsilciler Meclisi’ne Giriyor

ABD'nin ara dönem seçimleri birçok ilke imza atılmasını sağladı. İki Müslümanın Temsilciler Meclisi'ne girmesi ve daha fazlası haberimizde;
ABD’de İlk Defa Bir Kadın Müslüman Temsilciler Meclisi’ne Giriyor

ABD ara dönem seçimleri, sadece Cumhuriyetçilerle Demokratların kapışması olmaktan çıkarak, ülke tarihinde birçok ilkin gerçekleşmesine neden oldu. Biri kadın 2 Müslüman Temsilciler Meclisi’ne girerken seçim, eşcinseller, Kızılderililer gibi ilgi çekici ilklere sahne oldu. Bir mülteciyken Temsilciler Meclisi’ne giren Rashida Tlaib ile Ilhan Omar’in hikayeleri ise en dikkat çekici detay oldu.

Michigan’dan aday olan Filistin asıllı Rashida Tlaib, ilk zaferini ilan eden Müslüman kadın temsilci oldu.

Filistin Asıllı Rashida Tlaib Temsilciler Meclisi'ne Giren İlk Müslüman KadınMichigan eyaletinden aday olduğu seçimi kazanarak Temsilciler Meclisi’ne giren ilk Müslüman kadın unvanını alan Rashida Tlaib, bu zaferi elde ettiği için gurur duyduğunu dile getirdi. Tlaib, “Bu sonucu elde etmek için yıllarca uğraştım. Filistinli Müslüman bir kadın olarak zafer kazanmak gurur verici. Ayrıca annemdeki tutku ve merhamet bana geçmiş. O her zaman gülüyor ve insanların iyi olabileceğini düşündüğünden kendisine yönelik ırkçı davranışları bile anlamıyor. Bu da benim için her zaman ilham kaynağı oldu,” dedi.

Ayrıca Minnesota’dan Somali asıllı Ilhan Omar, Temsilciler Meclisi’ne giren ikinci Müslüman kadın oldu.

Ilhan Omar Temsilciler Meclisi'ne Giren İlk Başörtülü Müslüman KadınMinnesota eyaletinden seçime giren ve Cumhuriyetçi rakibi Jennifer Zielinski karşısında galip gelen Ilhan Omar, ABD Temsilciler Meclisi’nin başörtülü ilk Müslüman kadın üyesi oldu. Omar, 12 yaşında ABD’ye geldiğini ve ondan önce 4 yıl mülteci kamplarında yaşadığını anlattı. Duygularını ise “Minnesota eyaleti oldukça soğuktur ama insanlarının kalpleri bir o kadar sıcaktır. Bu insanlar sadece mültecilere sahip çıkmıyor aynı zamanda onları Washington’a gönderiyor,” şeklinde ifade etti.

Ara dönem seçimlerinde yaşanan bir diğer ilk ise Colorado eyaletinde ilk eşcinsel valinin seçimi kazanması oldu.

Colorado Eşcinsel Vali Jared PolisColorado eyaletinden yarışa giren Jared Polis, eyaletinin ilk eşcinsel valisi olarak kayıtlara geçti. ABD’de eşcinsel olduğunu açıkça kabul eden ilk vali olarak da anılmaya başlandı.

İlklerden bir diğeri ise Kansas eyaletinde ilk Kızılderili ve eşcinsel bir kadın olan Sharice Davids‘in seçimi kazanması oldu. Tennesse eyaletinde emekliye ayrılan Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker yerine aynı partiden Marsha Blackburn seçildi. Blackburn, eyalet tarihindeki ilk kadın senatör olarak bir ilke imza attı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin kardeşi Greg Pence ise Indiana eyaleti 6. Bölge’den Cumhuriyetçi Parti’den Kongre üyeliği kazandı.

Mike Pence Kardeşi Greg PenceMike Pence yaptığı açıklamada, erkek kardeşini tebrik ederken, “Greg ülkemize üniformalı olarak hizmet etti ve Washington DC’de aynısını yapacağına inanıyorum. Çok gurur duydum. Kardeşim Greg Pence’nin Başkan Trump ile birlikte çalışmasını dört gözle bekliyorum,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum