Yatırım yapmaya başla!

Yapılan Bir Araştırmada Erkek Sürücüler Kadınlardan Daha Dikkatsiz!

Smith Lawyers'in ABD'de yaptığı araştırmanın konusu, erkekler mi yoksa kadınlar mı araçlarında daha dikkatli kullanım sergiliyorlar!
Yapılan Bir Araştırmada Erkek Sürücüler Kadınlardan Daha Dikkatsiz!

Smiths Lawyers, direksiyon başında erkeklerin mi yoksa kadınların mı daha dikkatli olduğunu araştırmış. Şoför denildiği zaman ilk akla gelen, erkekler olur. Günlük yaşamdan, motor sporlarına kadar araç kullanımları erkeklerle ilişkilendirilir. Belki göründüğü kadar kolay olamamasındandır! Bakıldığında ise araştırmanın konusu gayet önemli.

Kadın veya erkek sürücülerin dikkati hangi aşamada kayboluyor veya her iki taraf hangi büyük hataları yapıyor, ona bakılmış. 2.214 kişi üzerinde yapılan bu deney sonuçlarında, araba hakimiyeti kadınlardan daha iyi olan erkeklerin daha dikkatsiz araç kullanımları gerçekleştirdiği tespit edilmiş. İşte detaylar;

Anket, ABD’de gerçekleştirilmiş ve 18-65 yaş arası insanlar izlenmiş.

Toplamda 2.214 kişiye yapılan anket sonuçlarında %70 oranında otomobillerini kullanırken erkeklerin farklı şeylerle uğraştığı görülmüş. Günümüzde araç içi teknolojileri bir yana özellikle mobil telefonlarımız kazaya davetiye çıkartan sebeplerin başında gelmekte. Her saniye elimizde tuttuğumuz telefonlarımız sürüş sırasında birer ölüm meleğidir.

Kadınların da araç sürerken telefon kullandığı görülse de erkeklerde %22 oranında daha fazla. İlginç bir madde de eller dışında direksiyon hakimiyeti kurmak. Smiths Lawyers, mobil telefonlara bağlı olarak erkeklerin dizleriyle araba kullandığını söyledi. Bu da kadınlardan %74 oranında daha fazla.

Ölüme davetiyedeki diğer bir neden, araç kullanırken video izlemek.

Arabalarımızın standart donanımlarında olan multi medya ekranlar video ve TV izlemelerine karşı korumalı olup, belirli bir hız limitine kadar izin veriliyor. Ancak kişisel telefonlarımızda bu kısıtlama yok. O yüzden ölümlü trafik kazalarında nedenin direksiyon arkasında video izlemek çıkmış. Ve bu oran erkeklerde %260 daha fazla.

İki cinsiyetin de kötü olduğu ve aşırı tehlike arz eden eylemlerden birisi araç kullanırken yiyecek ve içecek tüketmek. Araştırmada erkeklerin %58,9 kadınların ise %58,2’si bunu yapıyor. Öyleki, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdareleri, sürücülerin yiyecek ve içecek tüketirken kaza yapma olasılıklarının %80 kadar arttığını söylemekte.

Birimlere gelen kaza çağrılarının %65 yiyecek ve içecek tüketmeye bağlı rahatsızlıklardan kaynaklandığı açıkladı. Bölgesel olarak bakıldığında Kaliforniya, Nevada, Arizona ve Colorado gibi batıda bulunan ülkeler, telefon kullanan sürücülerin çoğunluğunu oluştururken Illinois, Michigan, Ohio ve Iowa’da dizleriyle sürüş yapmaya çalışan en fazla sürücüye sahip.

Cinsiyet fark etmeksizin her iki taraf da cep telefonlarını kurcalıyor, yiyecek-içecek tüketiyor. Erkeklerin öz güven kaynaklı olarak araç içerisinde daha rahat ettiği ve dizleriyle bile araçlarını kontrol ettikleri araştırılmış. Araştırma ABD’de yapılmış olsa da aslında bunu tüm dünya geneli olarak düşünebiliriz. Her ülkenin trafik kuralları değişebildiği gibi insanların araç içi eylemlerinin %80’ni benzer. Araştırma hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum