Yatırım yapmaya başla!

ABD-Japonya Ticaret Anlaşması, Terk Edilen Trans-Pasifik Ortaklığı’ndan Daha Kötü

ABD ile Japonya arasındaki yeni ticaret anlaşmasının, Trump'ın terk ettiği Pasifik Paktı anlaşmasından daha kötü erişim sunduğu söyleniyor.
ABD-Japonya Ticaret Anlaşması, Terk Edilen Trans-Pasifik Ortaklığı’ndan Daha Kötü

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya ile yaptığı yeni ticaret anlaşmasını ABD çiftçileri için olağanüstü bir zafer olarak nitelendirdi. Ancak Amerika’nın Land O’Lakes markalı tereyağının, Yeni Zelanda’nın Anchor’u veya Fransa’nın President markalarını, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Japonya’da mağaza raflarına taşımaya yetmeyeceği söyleniyor.

Tereyağı, Trump ve Japonya Başkanı Shinzo Abe’nin 25 Eylül’de imzaladığı sınırlı iki taraflı ticaret anlaşması kapsamında Japonya’nın 127 milyon tüketicisine daha fazla erişmesini sağlayamayacak çeşitli ABD süt ürünlerinden birisidir.

Anlaşmanın tam metni henüz yayımlanmadı ve gizli tutuluyor. Ancak kongre yardımcıları, ticaret uzmanları ve sanayi grupları, bazı ABD tarım ürünleri için Japonya’ya şu anda Trans-Pasifik Ortaklığı’ndan (TPP) daha kötü bir erişim sunduğunu belirttiler. Bu ortaklık, Trump’ın 2017 yılında ofisindeki üçüncü gününde çekildiği bir ülke ticaret anlaşmasıdır.

ABD tereyağı, süt tozu ve buharlaştırılmış süt, bazı tahılların yanı sıra Japonya’nın Pasifik Kıyı anlaşması kapsamındaki yeni ithalat kotaları için diğer TPP imzacıları ile yarışacaktı.

Birleşik Devletler geri çekildiğinde, Anchor ya da Avustralya’nın Western Star gibi markaları için daha fazla yer bıraktı ve Japonya, yeni tamamlanan ABD müzakerelerinde ABD yapımı ürünler için yeni kotalar vermeyi reddetti.

Buna karşın ABD sığır eti, domuz eti ve şarap ihracatını Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanadalı TPP rakipleriyle aynı düzeye getirecek kazançlar sağladı.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden bir Asya ekonomi uzmanı olan Matthew Goodman, “Tarım ve gıda sektörünün bundan gerçekten faydalanabilecek bazı belirli kısımları var. Daha genel olarak, bu ikili ticaret, otomobil ve parçalarındaki en büyük maddeye dokunmadığı için ticari açıdan çok önemli bir anlaşma değil,” ifadelerini kullandı.

Anlaşma Kapsamına Girmeyenler

Anlaşma Kapsamına GirmeyenlerABD-Japonya tarım merkezli anlaşma, yaptıkları şey için dikkat çekici olarak yorumlanıyor. İkili ticaret ilişkisini oluşturan, özellikle Japonya’dan ve uçaklardan gelen otomobiller, Amerika Birleşik Devleti’nden gelen sıvılaştırılmış propan gazı ve yarı iletken üretim ekipmanlarını içeren ürünlerin toplamını içermiyor.

ABD’nin 2018’de 56 milyar dolara en büyük Japon ihracatı olan motorlu taşıtlar ve parçalar, müzakerelerin daha sonraki bir aşaması için dışarıda bırakıldı. Abe, Trump’ın Japon otomobillerine ve ulusal güvenlik gerekçesiyle parçalarına tehdit içeren “Bölüm 232” tarifeleri koymamayı kabul ettiğini belirtti.

Japonya’nın ABD’den araba ve kamyonlar için tarifeleri bulunmuyor, ancak ABD otomobil üreticileri çoğu Amerikan otomobilinin çevre ve güvenlik yönetmeliklerine uymadığını ve Japonya yenini dolara karşı düşük tutan para politikaları olduğunu savunuyor.

TPP, Japonya’nın düzenleyici engellerini hafifletmiş olacaktı, ancak ABD Ticaret Temsilciliği’nin belirtilen bir hedefi olan para birimlerinin manipülasyonuyla mücadelede herhangi bir kural yoktu.

TPP’den Daha Az Kota

TPP'den Daha Az KotaAmerika’nın pirinç üreticileri, 1990’ların başında belirlenen Japonya’ya ithal edilen ABD’deki pirinç kotalarındaki tarifeler ve kotalar yürürlükte kaldığından yeni ikili ticaret anlaşmasından faydalanamayacak.

TPP uyarınca Japonya, ABD’ye özgü bir kota kapsamında tarifesiz olarak yılda 70.000 ton Amerikan pirinci kabul etmiş olacaktı, ancak bu ikili anlaşmaya dahil edilmedi.

California Rice Komisyonu Başkanı ve CEO’su Tim Johnson, ABD-Japonya müzakerelerinin ilerleyen aşamalarında daha iyi bir anlaşma yapmayı umduğunu söyledi. Ayrıca ticaret anlaşmasında daha fazla erişim elde etmeyeceğini belirtirken, kongre yardımcıları, Japonya’nın bira üretiminde yaygın olarak kullanılan tahıl için TPP çapında kotasını genişletmediğini ifade etti.

Tereyağı ve süt tozu için erişimin arttırılmasının yanı sıra ABD-Japonya anlaşmasındaki peynir hükümlerinin kesin detayları henüz bilinmemektedir. TPP, Japonya’nın 16 yıl boyunca ABD peyniri üzerindeki yüzde 40’a kadar olan tarifelerini ortadan kaldıracaktı. Ancak süt endüstrisi yetkilileri sonunda TPP ülkeleriyle aynı seviyede olacağını umuyorlar.

International Dairy Foods Derneği Başkanı ve CEO’su Michael Dykes, “TPP’de elde edeceğimizin muhtemelen yüzde 80’inin olacağını düşünüyoruz,” dedi. Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlanan belgeler, Japonya’nın ABD’ye şeker, çikolata ve diğer şekerlemelerin ihracatı için taviz vermediğini gösteriyor. Tokyo’nun bu ürünler için TPP çapında kotaları diğer ülkelere gitti.

TPP’ye Benzer Yönleri

TPP'ye Benzer YönleriABD sığır eti, yeni anlaşmada en büyük galip ve Japon tarifelerinin ABD ve Japon yetkililere göre; TPP rakipleri Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada ile aynı programda 2033 itibarıyla yüzde 38,5’ten yüzde 9’a düştüğünü görecekler.

Hikaye, 2018’de 1,6 milyar dolar olan Japonya’ya yapılan ABD domuz ihracatı için de aynıdır. Ancak şu anda TPP ve AB ülkelerine kıyasla önemli bir dezavantajla karşı karşıya. Anlaşma, ABD üreticilerini bu rakiplerle aynı tarife azaltma programına koyacak ve altı yıl içinde baharatlı domuz eti için yüzde 20 tarifeyle sıfıra düşecek.

Bu imtiyazlar, ABD-Çin ticaret savaşı ile dövülmüş ve Japonya’da AB ile TPP tarifelerine oranla daha düşük Japon tarifelerinde pazar payını kaybetmiş olan, politik açıdan önemli olan ABD Midwest’teki çiftçiler için bir miktar rahatlama sağlayabilir.

Bir sanayi yetkilisi, ABD etanolünün esas olarak diğer TPP ülkeleriyle aynı tarife indirimini göreceğini söyledi. Anlaşma, Japonya’nın ABD mısırında hayvan yemi için sıfır tarifeyi sürdürüyor. Ancak birçok ABD tahıl ihracatı büyük ölçüde TPP ile aynı doğrultuda geri dönüştüğü söylenen bir endüstri grubu olan ABD Tahıl Konseyi’ne göre; tatlı mısır ve diğer mısır türlerinde yüzde 3’lük bir tarifeyi ortadan kaldıran kota veriyor.

Buğday üreticilerine ayrıca Trump yönetimi tarafından Japonya’ya yapılan ihracat tarifelerinin Avustralya ve Kanada buğdayındaki tarifelere göre düşeceği bildirildi.

Şarap Enstitüsü, Japonya’nın ABD’deki şarap tarifeleri de 1 Nisan 2020’de yüzde 15’ten yüzde 7,1’e kadar düşeceğini söyledi. Ancak Japon belgeleri, diğer alkol türleri için imtiyaz verilmediğini söylüyor. ABD burbon ve Tennessee viski, TPP’de tarife indirimlerinin yanı sıra bazı etiketleme korumalarına sahipti.

TPP’den İyi Olan Yönleri

TPP'den İyi Olan YönleriKongre yardımcıları ve teknoloji endüstrisi yetkilileri brifingine göre; TPP üzerindeki ana gelişme ABD-Japonya dijital ticaret anlaşmasından geliyor. Bunu TPP-Plus olarak ve dijital ticaret ile sınır ötesi veri akışları için küresel kurallar belirleme konusundaki USTR hedefleri doğrultusunda tanımladılar.

Dijiral indirmelerin sınır ötesi vergilendirilmesini ve TPP’den daha fazla veri yerelleştirme gereksinimlerini yasaklama için daha güçlü kurallar içermektedir. Bulut bilişim ve yeni finansal teknolojiler daha yeniydi ve uzun yıllar boyunca geliştiriliyordu.

TPP müzakere edildi, bu yüzden anlaşma bazı ülkelerin yerel finansal sektör verilerinin yerel olarak depolanmasını talep etmelerine izin verecek oylamaları içeriyordu.

ABD-Japonya anlaşması kaynak koduna ilişkin makul olmayan güvenlik taleplerinin yanı sıra bunları da yasaklamaktadır. Genel olarak dijital anlaşma, TPP’den dijital ekonomi konularında bir yükseltme olarak kabul edilen yeni ABD-Meksika-Kanada anlaşması ile uyumlu.

Abe, Japonya’nın ABD’nin bir müttefiki olarak statüsünü dünya için yüksek standartlı, açık internet kuralları koymaya çalıştığını yansıttığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum