Yatırım yapmaya başla!

ABD İşsizlik Verisi Sonrası Spot Piyasa Pozitif Açılabilir, Küresel Endeksler Olumlu!

Dünya genelinde endeksler Nisan ayının ilk haftasında pozitif duruş sergilerken, Almanya gelişmeleri DAX'ı kurtarmadı. ABD Mart ayı işsizlik oranları ise Wall Streeti destekleyebilir.
ABD İşsizlik Verisi Sonrası Spot Piyasa Pozitif Açılabilir, Küresel Endeksler Olumlu!

Küresel hisse senetleri Başkan Trump, ABD-Çin ticaret müzakereleri hakkında iyimser bir tonlamaları ile desteklendi, ancak Çin lideri Xi Jinping ile son bir zirve için tarih belirlenmedi.

Stoxx Avrupa 600 ile sabah geç saatlerde büyük ölçüde düz olan Avrupa ticareti sustu. Endeksin temel kaynaklar sektörü %0.7 oranında artarken, bu kazanımlar endeksin emlak sektörü için eşit bir gerilemede ağır bastı. Anlık veride ise %0.12 prim gözleniyor.

ABD’de vadeli işlemler, ABD işgücü piyasası verilerinin günün ilerleyen saatlerinde açıklanmasından önce hem Dow Jones Endüstri Ortalaması hem de S&P 500 için %0.25’lik artışlara işaret etti. Verilere baktığımızda Mart ayı ABD işsizlik oranları %3.8 beklentisine paralel %3.8 olarak açıklandı. Bir önceki veri (Şubat) %3.9 beklentisine kıyasla %3.8 olarak güncellenmişti. (ABD vadeliler işsizlik verisi sonrası primini artırdı ve %0.40 düzeyine tırmandı.)

Oval Ofis Görüşmesi

Çin’in Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Perşembe günü Oval Ofisi’nde yaptığı görüşmeden sonra, Bay Trump her iki tarafın da önümüzdeki dört hafta içinde bir anlaşma yapmayı hedeflediğini söyleyerek son ticaret müzakereleri konusunda iyimser davrandı.

Yatırımcılar, Bay Trump’ın Çin’in Başkanı Xi Jinping’le bir zirve için bir tarih belirlemesini bekliyorlardı ve uzun süredir devam eden meselenin çözümüne işaret ediyorlardı, ancak böyle bir açıklama gelmedi.

Ticaret anlaşmazlığı son zamanlarda yatırımcıların endişeleri arasında ön sırada yer almakla birlikte, piyasalar çoğunlukla görüşmelerden olumlu bir sonuç beklentisi reaksiyonunda hareketlenmeler gösteriyor.

DAX Geriden Geliyor

UBS Varlık Yönetimi’nden Başkanı Geoffrey Yu  “Şu anda ilerleme için rayından çıkarabilecek hiçbir şey göremiyoruz, bu nedenle piyasalar bunu en azından olumsuz olmayan bir şekilde ele alacak.” dedi.

Alman DAX endeksi, Paris’in ve Londra’daki meslektaşlarının gerisinde kaldı. Ülkenin sanayi üretimi ile ilgili pozitif veriler, yatırımcıların ekonomi hakkındaki endişelerini hafifletemedi. Endeks %0.03 ile yataydan pozitif ayrışma sinyalleri veriyor; İngiltere’deki FTSE 100 ve Fransa’nın CAC 40 endeksleri ie %0.12 oranında yükseldi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi Cuma günü yaptığı açıklamada, toplam sanayi üretiminin Şubat ayında bir önceki aya göre %0.7 arttığını, Perşembe günkü verinin ülkenin imalat sektörüne yönelik siparişlerinde bir düşüş gösterdiğini ve ülke ekonomisinin karışık bir resim sunduğunu ifade etti.

Alman hükümetindeki 10 yıllık tahvil getirisi %0.011’e yükseldi. Tahvil getirileri fiyatlar düştükçe yükseliyor. Yatırımcı tarafında riskli varlıklara yönelimin okunabileceği bu veride, aksiyonu küresel piyasalardaki iştaha bağlayabiliriz.

Dünya Geneli Yeşil

Dünyadaki büyümenin yavaşladığına dair endişeler bu yıl yatırımcılar kanadında hassasiyetin yüksek olduğu bir durum oluyor. Çin ve Avrupa’dan gelen veriler yavaşlamaya ve ABD ekonomik verilerine odaklanmayı artırmaya işaret eden bir durumda ele alınıyor. 

Yatırımcılar için kilit bir soru, küresel ekonomideki yumuşak yamaların istikrar kazanması veya daha fazla bozulma yönünde bir yol gösterip göstermediği olabilir. İstikrarın pozitif yönde eğilim göstermesi ise bu yıl endekslerde kaydedilen tepe noktaların yukarı yönde yeniden güçlenmesi şeklinde yansıyabilir.

Asya’daki pazarlar karışık bir performansa dönüştü ve bir dizi ana endeks tatil için kapandı. Japonya’nın Nikkei 225 endeksi %0.38 değerlenme ile kapatırken, Avustralya’nın ASX 200’ü %0.83 düştü. Hong Kong, Çin ve Tayvan’da borsalar kapandı. (Hang Seng -%0.17, SSEC %0.94)

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum