Yatırım yapmaya başla!

ABD Eylül Ayı İşsizlik Oranı 49 Yılın En Düşük Seviyesine İndi

ABD tarım dışı istihdam verileri haftanın son işlem gününün en önemli verisiydi. Açıklanan rakamlara göre; ülkede işsizlik 49 yılın dibinde... İşte detaylar;
ABD Eylül Ayı İşsizlik Oranı 49 Yılın En Düşük Seviyesine İndi

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından ülkenin istihdam ve işsizlik oranlarına ait rakamlar açıklandı. Tarım dışı istihdamın bir önceki aya göre düşerek 185 bin düzeyinde gelmesi tahmin ediliyordu. Beklentilerin altında gelen Eylül ayı istihdam verileri 135 bin artışa işaret etti. İşsizlik oranlarının ise yüzde 3,9’dan yüzde 3,7 seviyesine inerek 49 yılın en düşük seviyesi kaydedildi.

ABD tarım dışı istihdamında 185 bin artış olan beklenti, 135 bin düzeyinde gerçekleşti ve istihdamdaki artış 12 aydaki en düşük rakam oldu.

ABD TDİ 135 Bin Artış

İşsizlik oranı ise 1969 yılının Aralık ayından beri görülen en düşük seviye olarak kaydedildi. Ortalama saatlik kazançlar ise yıllık bazda yüzde 2,8 oranında, aylık bazda ise yüzde 0,3 oranında beklentiler çerçevesinde artış gösterdi. Ortalama çalışma saatinde ise değişiklik gözlenmedi ve 34,5 olarak sabit kaldı. ABD işgücüne katılım oranında da değişim gözlenmezken, 62,7 oranında gerçekleşti.

Ağustos ayı saatlik ücretler verisi ise yıllık yüzde 0,4 oranında artıştan yüzde 0,3 artışa revize edildi.

Saatlik Ücretler Yüzde 0,3 Revize Edildi

Diğer bir revize işlemi ise Temmuz ve Ağustos istihdam rakamı toplamında yapıldı ve 87 bin yukarı yönlü düzenlendi. Ağustos ayı verisi ise 201 binden 270 bine, Temmuz ayı verisi ise 147 binden 165 bine revize edilmişti. ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi, istihdam verisi sonrasında yüzde 3,22 oranını aştı ve 7 yıldan uzun bir sürenin en yükseğine ulaştı.

Dolar kuru ise istihdam verilerinin ardından serbest düşüşe geçti ve ilk tepki olarak 6,10 lira seviyesine kadar geriledi.

Dolar 6,10 Düştü

Dolar kuru güne 6,1920 liranın üzerinde başladıktan sonra bir miktar gerileme kaydetmişti. Tarım dışı istihdam verisine odaklanılması ve çıkacak sonuçlara göre FED’in Aralık ayında faiz artırımına gidip gitmeyeceği hakkında bilgi edinilecek olması, dolar üzerinde baskı oluşturmuştu. Tarım dışı istihdamın beklentilerin çok altında gelmesi nedeniyle dolar kurunda yüzde 3 civarında düşüş gerçekleşti.

Dolar kuru verinin açıklanma öncesinde 6,1878 liradan alıcı buldu. Verinin açıklanmasıyla birlikte önce 6,17 liraya geriledi. Ardından TSİ 16:15 sularında 6,1044 seviyesine kadar geriledi. Şu dakikalarda ise yüzde 0,67 oranında ekside 6,1142 liradan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum