Yatırım yapmaya başla!

ABD İşsizlik Oranında 2019 Yılı Ocak Ayı Raporu ve Global Hareketin Ülkeye Yansıması

Açıklanan ABD verilerinde bu hafta Merkez Bankası faiz oranı duyurusundan sonra işsizlik oranları gündeme geldi. Değişim ve reaksiyonları ile makro düzlemdeki harekete bakış şöyle;
ABD İşsizlik Oranında 2019 Yılı Ocak Ayı Raporu ve Global Hareketin Ülkeye Yansıması

ABD işgücü piyasası Ocak ayındaki 100 aylık artan istihdam artışını (güçlü ücret artışları da dahil) sürdürürken, federal hükümetin kapatılması piyasa dalgalanması ve küresel ekonomilerdeki belirsizliğin yol açtığı testlerden geçiyor.

Çalışma Dairesi Cuma günü yaptığı açıklamada, tarım dışı bordroların Ocak ayında mevsimsellikten arındırılmış 304.000 kişiye yükseldiğini belirtmişti. Kazanç, geçen yılın ortalama aylık iş artışının oldukça üzerinde gerçekleşirken, çoğu özel sektör işletmelerinin kapanmayı reddettiğini ve işe alımlarını sürdürdüğünü gösterdi. Altıncı ay için ücretler bir önceki yıla göre en az %3 arttı. Revize edilen rakamlar, durgunluğun 2009’da sona ermesinden bu yana en iyi maaş artışını sağladığını gösterdi.

İşsizlik oranı Aralık ayında %3.9 iken geçen ay %4.0’a yükselmişti. Çalışma Dairesi, hükümetin kapatılmasının binlerce federal işçinin geçici işten çıkarmasına neden olarak artışı etkilediği gözlemlendi. Bu oran son iki ayda, 49 yılın en düşük seviyesi olan %3.7 seviyesine gerilemesinden bu yana artış gösteriyor. (Artış son iki aydır gözlenmekte.)

Global Gelişmeler ABD Ekonomisine Yansıyabilir

Gelişmelerin Ülke ReaksiyonuS&P Global Ratings’ten Beth Ann Bovino “Bordro partisi devam ediyor” dedi. Bovino, hükümetin kapatılması, ABD-Çin ticaretindeki gerilimlerin ve uluslararası soğutma ekonomilerinin bu yılın başlarında ABD’nin büyümesini engelleyebileceğini söyledi. Bovino ayrıca “Ama biz büyük ölçüde yurtiçi odaklı bir ekonomiyiz ve iş sayıları sadece bu gücü yansıtmıyor, aynı zamanda kendi kendine sürdüğünü gösteriyor.” dedi.

İş verilerinin, ABD ekonomisinin 2019’da küresel büyüme tahminlerini düşüren ufuktaki bulutlara rağmen sert bir şekilde durduğunu ve Federal Rezerv’i faiz oranlarındaki artışları duraklatmaya teşvik ettiğini teyit ediyor.

Öte yandan bazı endişe alanları devam etmekte. Amerikalıların hükümetin kapanma konusundaki endişelerini yansıtan, Ocak ayında tüketici güveni Ekim 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Konut piyasası geçen yıl artan ipotek oranları karşısında soğudu. İmalat sektörü dengesiz bir hale geldi.

Hayal Kırıklıkları ve Rekor Karlılıklarla Ekonomik Veriler

Verilerde Beklentilerin Karşılanması ve Geride KalınmasıApple Inc. ve Caterpillar Inc. dahil olmak üzere bazı büyük ABD şirketleri, son zamanlarda hayal kırıklığı yaratan karlar bildirdi. Ancak, Facebook Inc. ve Amazon.com Inc. dahil olmak üzere diğer firmalar rekor karlılıklar gösterdi. Bu kazanımlar, bankalardan ve küçük şirketlerden gelen güçlü sonuçların yanı sıra, 30 yıl içinde hisse senetleri için en iyi Ocak kazancını artırmaya yardımcı oldu.

Bayan Bovino, ABD ekonomisinin 2019’da %2.3 oranında büyümesini bekliyor. Bu, geçen yılın hızından yavaşlamaya işaret ederken ancak mevcut genişlemenin çoğunda ortalama büyüme oranının biraz ilerisinde kalıyor. Yurt dışında, tehditler daha büyük görünüyor. Çin’in imalat sektörü Ocak ayındaki ikinci yatay seyirli ay için sinyal vermekte. Avro bölgesi ekonomisi, 2018’de İtalya ekonomisinin ikinci çeyrek için daralmasıyla dört yıl içinde en zayıf şekilde büyümesini sergiledi. Kanada ekonomisi de yavaşlıyor.

ABD’deki işverenler için radar ekranında küresel gelişmeler var, ancak Manpower Group Kuzey Amerika’nın başkanı Becky Frankiewicz “İstihdam tüm sektörlerde büyüyor. Şirketler, işçilerin arzının sınırlı olduğunu gördükleri için eğitime ve vasıflara daha fazla yatırım yapmaya başlıyor” dedi.

Çalışma Ücretlerini Yukarı Yönde İten Baskı

Ücret Artışları Baskı Altında Hareket EdiyorMatt Brennan, hükümetin kapanması, finansal piyasalar ve küresel ekonomi hakkındaki endişeleri hakkında başlıklar okuduğunu ifade ederken, kardeşi ile birlikte sahip olduğu Wisconsin inşaat firmasını etkileyen gelişmeleri görmediğini belirtmişti.

J.M. Brennan, Inc. Eş Başkanı Milwaukee’de iş patlıyor, ülkenin ortasındayken bunu hissedenler en son kişiler demişti. 400 çalışanlı firma bu yıl 40 ila 50 kişi daha işe almak istiyor. Brennan, en büyük zorluğun işçi bulmak ve mevcut personele bağlı kalmak olacağına dikkat çekmişti. Birçoğunda sendika sözleşmesi olan firmadaki işçilerin çoğu, geçtiğimiz yıl %3 civarında zam almıştı. Çalışanları mutlu etmek için şirket kendi binasını yenilemişti.

Görülen piyasa şartları ve işsizlik oranları ele alındığında ücretler üzerinde yukarı yönde harekete neden olacak bir baskı gözlenebilir. Bu gelişme şirketleri negatif etkileyebilir ancak daha da önemli bir durum ise genç işçiler ne tür şartlar altında çalışılacağını ve iş çevresini bilmek isteyip yüksek standartları tercih etmek istiyor bu bağlamda işveren açısından şartlar kısmen zorlayıcı olarak gündeme gelebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum