Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Covid-19 Salgınının Yarattığı Etkiyle İşsizlik Maaşı Başvuruları Rekor Kırdı

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları birçok işyerinin kapanmasıyla 3,3 milyona yükselerek, tüm zamanların en yükseğini gördü.
ABD’de Covid-19 Salgınının Yarattığı Etkiyle İşsizlik Maaşı Başvuruları Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri‘nde Kovid-19 ile enfekte olan kişi sayısı 70 bine dayandı. Toplam can kaybının 1000’i aştığı ülkede en çok ölümün yaşandığı kent 280 ile New York olarak kaydedildi.

ABD Senatosu koronavirüs salgınının ekonomi üzerinde yarattığı etkileri gidermek için 2 trilyon dolarlık teşvik paketini onayladı. Ülkede salgın hastalık nedeniyle birçok işyerinin kapatılmasıyla işsizlik maaşı başvuruları rekor düzeyde gerçekleşti.

ABD’de 21 Mart haftasında işsizlik maaşı başvuruları 3,3 milyon ile rekor kırdı.

ABD İşsizlik Maaşı BaşvurularıUzmanların beklentisi 1.640.000 başvuru olması yönündeydi. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle fabrikaların, alışveriş merkezlerinin ve daha birçok işyerinin kapanması işsizlik maaşı başvurusunda patlama yarattı. En son 1982 yılında 695 bin başvuru olmuştu. Ancak geçen hafta 3,3 milyonla tarihi seviye kaydedildi.

ABD ekonomisi 2019 yılının son çeyreğinde %2,1 oranında büyüme gösterdi.

ABD 4. Çeyrek Büyüme RakamlarıGeçen yılın dördüncü çeyreğinde %2,1 oranında büyüyen Amerika gayrisafi yurt içi hasılası beklentiye paralel yönde gerçekleşti. Bir önceki çeyreklik dönemde %3,2 artış gösteren tüketim, son çeyrekte %1,8 artışa işaret etti.

Ekonomistler salgın nedeniyle büyümenin 2020 ilk çeyreğinde daralacağını düşünüyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, ABD ekonomisinin bu yıl %2 daralacağı, 2021 yılında ise %2,3 büyümeye geçeceği tahmin edildi.

FED Başkanı Jerome Powell, ekonomiye destek için çalışmaya devam edeceklerini ve bunu yapmak için gereke cephaneye sahip olduklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu