Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 1969’dan Bu Yana En Düşük Seviyeyi Gördü

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları Mart ayının son haftasında 14 bin gerileyerek 202 bin oldu. Açıklanan bu rakam 216 bin olan piyasa beklentisinin altında gelerek iyileşmeye işaret etti.
ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 1969’dan Bu Yana En Düşük Seviyeyi Gördü
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 Mart ile biten haftada, işsizlik maaşı başvuruları 202 bin ile 1969 yılının Aralık ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Ekonomistlerin beklentileri 215 bin olması yönündeydi.

Piyasa beklentisinden daha iyi gelen veriler istihdam piyasasında sıkılaşmanın devam ettiğini gösterdi. Öte yandan dün açıklanan Mart ayı özel sektör istihdam rakamları 2017 yılından bu yana en büyük artışı gerçekleştirdi.

ABD’de mevsimsellikten arındırılmış işsizlik ödeneği başvuruları Mart’ın son haftasında 14 bin azalarak 202 bine geriledi.

Reuters anketine katılan ekonomistler 216 bin seviyesini gelmesini öngörüyordu. 1,5 trilyon dolarlık vergi indirimi paketinin etkileri değerlendirilirken, istihdam artışının işsizlik oranını düşürerek, çalışma çağına gelen nüfustaki büyümeye yeterli olmaya devam ettiği aktarıldı.

İşgücü piyasası eğilimlerinin dört haftalık hareketli ortalamasına bakıldığında, dalgalanmanın devam ettiği gözlendi. Devam eden başvuruların 23 Mart ile biten haftada 38 bin düşerek 1,717 milyon olduğu bildirildi.

Ocak ayının üçüncü haftasında 199 bin gelen işsizlik maaşı başvuruları 239 bine kadar tırmanmıştı.

Ocak ayında en iyi performansı gösteren işsizlik ödeneği başvuruları son haftalarda 239 bine kadar yükseldi. Ancak Mart ayının son haftasında beklentilerden daha iyi bir performans göstererek 202 bine geriledi. Yarın piyasaların odağında ABD tarım dışı istihdam verileri yer alıyor olacak. Şubat ayında 20 bin ile son ayların en iyi düşüşünü gösteren tarım dışı istihdamın, Mart’ta 180 bin düzeyinde gelmesi tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu