Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Son Verilere Göre 58 Bin Geriledi

Koronavirüsle mücadele için koyduğu kısıtlamaları kaldıran ve ikinci dalga gelse bile ekonomisini kapatmayacağını bildiren Amerika’da, işsizlik maaşı başvuruları düşüş gösterdi.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Son Verilere Göre 58 Bin Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgınıyla çok çetin bir mücadele veren Amerika Birleşik Devletleri’nde haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklandı. Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan bilgiye göre 13 Haziran ile biten haftada, ülkedeki işsizlik maaşı başvurusu 1 milyon 508 bin oldu. Piyasanın beklentisi 1 milyon 290 binlik bir artış olmasıydı.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları son üç aydır 1 milyonun üzerinde geliyor.

Worldometers verilerine göre Amerika’da güncel rakamlara göre 2 milyon 223 bin koronavirüs vakası bulunuyor. Şu ana kadar 120 bine yakın Amerikalı, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Salgının ülkedeki merkez noktası 31 bin can kaybıyla New York olurken, onu 12 bin ölümle New Jersey, Teksas, Pensilvanya ve Florida gibi kentler izliyor.

Pandeminin etkisiyle işsizlik maaşı başvurularında rekor seviyeler görülmüştü. Salgın çok hız kesmeden devam ediyor. Örneğin 17 Haziran’da yeni 26 bin vaka daha bildirildi. Ancak son haftalara işyerlerinin açılmasıyla birlikte işgücü aktivitelerinde de artış oldu.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 1,5 Milyon
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

İşsizlik maaşı başvuruları son 10 haftadır yavaşlasa da yine de 1 milyonun üzerinde kalmaya devam ediyor. Pandemi öncesinde haftalık 200 binlerde seyreden başvurular, 6,6 milyonla rekor kırmıştı.

Bugün açıklanan verilerle birlikte son 14 haftalık başvuru sayısı 43 milyonu geçmiş oldu. 6 Haziran’da 1 milyon 566 bin olurken, geçen hafta 58 bin daha düşüş gerçekleşti. 4 haftalık maaş başvuruları ortalaması 234 bin azaltılarak 1 milyon 773 bine revize edildi.

Önceki haftanın ortalaması 2 milyon 2 binden, 6 bin artırılarak 2 milyon 8 bine yükseltildi. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı %14,1 olarak kaydedildi.

ABD İşsizlik Maaşı Başvurusu 58 Bin Azaldı
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Sigortalı işsiz sayısı 6 Haziran’da 30 Mayıs’la biten haftaya kıyasla 62 bin azalarak 20 milyon 606 bin oldu. Bu kategorideki işsizlik oranı ise %12,8 olarak kaydedildi.

FED Başkanı Jerome Powell, bu hafta başında yaptığı konuşmada ekonominin toparlanmasına yönelik belirsizliğin devam ettiğini söyledi.

Ülkede son göstergeler hafif toparlansa da ekonomiye güvenin halen düşük olduğu görülüyor. ABD’li ekonomist Steven Blitz, pandemi etkisiyle birçok sektörün zarar gördüğünü, ekonomi yeniden açılsa bile ilk etki olarak istihdamın azalmaya devam ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu