Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Maaş Başvuruları Düşüşünü Sürdürerek 1,88 Milyona Geriledi

Özellikle pandemi döneminde iş gücü piyasasının seyri açısından önemli olan haftalık işsizlik maaş başvuruları, ABD'de bu hafta da geriledi.
ABD’de İşsizlik Maaş Başvuruları Düşüşünü Sürdürerek 1,88 Milyona Geriledi
Yorum

Tüm dünyanın ortak derdi koronavirüs, verilen güçlü mücadelelere rağmen bir türlü yenilmiyor. Bazı ülkeler salgını kontrol altına aldığını açıklasa da ikinci dalga endişesi sürüyor. ABD vakaları azaltmada oldukça başarısızken, ülkede 110 bine dayanan can kayıpları adeta kabusu anımsatıyor.

Worldometer’ın oluşturduğu son verilere göre, ABD bugün gün içinde 2085 yeni vaka ve 34 yeni ölüm bildirdi. Aylardır devam eden bu durumun ekonomik etkileri gelen verilerle yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor. En fazla sarsılan alanlardan biri olan iş gücü piyasası, yüklü miktardaki iş kayıplarından etkileniyor.

Haftalık olarak açıklanan işsizlik maş başvuru verileri, ABD’de 30 Mayıs ile biten haftada sayının azalmaya işaret etse de 11 hafta boyunca 42 milyonun üzerinde insanın ödenekten faydalanmak istediğini gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı haftalık işsizlik maaşı başvurusu verilerinin bu haftaki raporunda önemli gelişmeler kaydedildi. Pandeminin etkisini artırdığı günlerden bu yana oldukça yakından izlenen bu veriler, milyonların işsizlikle boğuştuğu bu kritik süreçte ilk kez geçtiğimiz hafta azalmıştı.

Bu haftanın verileri işsizlik maaşına başvuranların sayısında azalma olup olmayacağı sorularını akıllara getirirken, rakamlar yine azalmaya işaret etti. 30 Mayıs ile biten haftada sayı 1,88 milyona geriledi. Bir önceki haftanın sayısının 2,13 milyon olduğu düşünüldüğünde gerileme seviyesi göze çarptı.

ABD İşsizlik Başvuru Azalma
Kaynak: Investing

Bu haftanın verilerinden beklenti, 1,83 milyona gerileme olacağı yönündeydi. Öte yandan 23 Mayıs ile sona eren haftanın başvuruları ise 649 bin artışla 21,5 milyona yukarı revize edildi.

Covid-19 salgınının tüm yaşamı alt üst ettiği 11 hafta boyunca ABD’de 42 milyonun üzerinde işsiz kaldığı için maaş hakkından faydalanmak istedi. Salgın hastalık hayata dahil olmadan önce oldukça düşük seviyelerde bulunan işsizlik maaş başvurularının salgınla birlikte tırmanması, iş gücünün derin yaralar aldığını gösterdi.

Öte yandan artan vakalara rağmen yapılan ekonomik açılmalar, hem iflas eşiğine gelen işletmeleri hem de vatandaşlar için bir zorunluluk oluyor. Maaş başvuruları kritik seviye olan 2 milyonun altında kalmasına rağmen durumun hala iyi olmadığını gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu