Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Ödeneğinden Yararlanmak İsteyenlerin Sayısı 36 Bin Azaldı

Geçen hafta ABD’de 837 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu. Piyasa beklentisinin altında gelen bu sayı ülkede istihdam sektöründeki iyileşmenin hızlandığını işaret etti.
ABD’de İşsizlik Ödeneğinden Yararlanmak İsteyenlerin Sayısı 36 Bin Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Salgının merkez üssü olan ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklandı. Çalışma Bakanlığı verileri art arda gelen beşinci haftada işsizlik ödeneceğinden faydalanmak isteyenlerin sayısının 1 milyonun altında olduğunu gösterdi.

Fakat 212 bine yakın insanın hayatını kaybettiği ve salgının çok kötü bir şekilde hissedildiği ülkede, işsizlik maaş başvuruları kriz öncesine göre hala çok yüksek seviyelerde.

Resmi verilere göre ABD’de 26 Eylül haftasında işsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısında 36 bin düşüş oldu.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 837 Bin
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

837 bine gerileyen başvurular iş gücü piyasasındaki toparlanmanın hız kazandığını işaret etti. Son okumalara göre ülke gayrisafi yurt içi hasılası ikinci çeyrekte %31,4 oranında daraldı. İkinci okumaya göre yukarı yönde revize edilen ekonomik büyüme oranı da iyileşmenin sürdüğünü gösterdi.

İş yerleri salgının yarattığı hasarı telafi etmeye ve yeniden açılmaya başlarken, istihdamdaki toparlanma da aynı doğrultuda iyileşti. Dow Jones ekonomistlerinin katıldığı ankette, haftalık işsizlik maaş başvurularının 850 bin gelmesi bekleniyordu.

870 bin olan bir önceki haftanın verisi 3 bin artırılarak, 873 bine yükseltildi. Devam eden başvurular 11 milyon 767 bine gerilerken, ekonomistlerin beklentisi 12.2 milyon gelmesi yönündeydi.

19 Eylül haftasında işsizlik oranı %8,1 olurken, bir önceki haftanın verisi %8,6’dan %8,7’ye revize edildi.
ABD İşsizlik Oranı
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Söz konusu dönem için dört haftanın ortalama başvuru sayısı 167 bin artırılarak, 12 milyon 580 binden, 12 milyon 747 bine yükseltildi. 26 Eylül’de dört haftalık hareketli ortalama 867 bin 300 oldu. MUFG Union Bank’ın baş finans ekonomisti Chris Rupkey, üçüncü çeyrekte ülke ekonomisinde benzeri görülmemiş bir büyüme yaşanacağını söyledi.

Bu arada ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi ek mali teşvikler için görüşmeleri sürdürüyor. Yaklaşan seçimlerden önce yeni bir finansal desteğin Senato’ya kabul ettirilmesinin zor olduğu belirtilirken, birçok FED yetkilisi ekonomideki toparlanmanın devamı için yeni bir teşvikin mutlaka onaylanması gerektiğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu