Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 840 Binle Beklentiden Fazla Geldi

ABD’de 3 Ekim haftasında işsizlik hakkından yararlanmak için başvuruda bulunan kişi sayısı ekonomistlerin beklediğinden daha fazla geldi.
ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 840 Binle Beklentiden Fazla Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nde istihdam piyasası salgının etkisinden sıyrılma konusunda güçlük çekiyor. 7 milyon 777 bin vakanın görüldüğü ve 217 bin insanın hayatını kaybettiği ABD’de son haftada işsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin sayısında düşüş olsa da hala yük seviyelerde seyrediyor.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre 3 Ekim ile sona eren haftada 840 bin kişi daha işsizlik maaşı başvurusunda bulundu.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Azaldı
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Reuters anketine katılan ekonomistleri geçen hafta 820.000 başvuru bekliyordu. Haftalık veriler 1 milyonun altında kalsa da salgın öncesi döneme kıyasla hala çok yüksek olmaya devam ediyor. Tarihsel verilere bakıldığında ise Büyük Buhran zamanında bile bu kadar yüksek rakamların olmadığı görülüyor.

ABD’de işsizlik hakkından yararlanmak isteyenlerin sayısı pandemi başlamadan önce son 50 yılın en düşüğünde seyrediyordu. Ancak yaşanan sağlık krizinin ekonomiyi kapatmasıyla birlikte Mart’ta 7 milyona yaklaşarak rekor kırdı.

Bugün açıklanan rakamlara baktığımızda dört haftalık hareketli ortalamanın 13 bin 250 düşüşle 857 bine gerilediği görüldü. Bir önceki haftanınki ise 3 bin artışla 870 bin 250’ye yukarı yönde revize edildi.

26 Eylül’le sona eren haftada devam eden işsizlik maaşı başvuruları 1 milyon 3 bin azaldı.
ABD 3 Eylül İşsizlik Verileri
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Böylelikle süregelen başvurular 10 milyon 976 bin oldu. Bir önceki haftanın verisi 212 bin artışla 11 milyon 767 binden, 11 milyon 979 bine revize edildi. 4 haftanın ortalaması 12 milyon 112 bin 250 olarak kaydedildi. Şu sıralar ABD’nin gündeminde yer alan en önemli iki konu teşvik görüşmeleri ve yaklaşan seçimler.

Başkan Donald Trump, Demokratlar ile yürütülen 2,4 trilyon dolarlık teşvik müzakerelerini durdurdu. 3 Kasım’da başkanlık seçimi yapılacak.

Görüşmelerin seçim sonrasına kalmasını isteyerek, kendisinin kazanması halinde çok daha büyük miktarda desteği imzalayacağını söyledi.

Öte yandan FED Başkanı Jerome Powell, ekonomideki toparlanmanın hız kesmemesi için devlet desteğinin şart olduğunu söylüyor. İşletmelere ve hanhalkına yapılan yardımların süresi Ağustos ayında son buldu. İşten çıkarmaların artmaması ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi için yeni bir desteğin şart olduğu düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu