Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Oranı Eylül’de 5. Ardışık Düşüşünü Kaydetti

ABD’de işsizlik Eylül ayında art arda 5 aylık düşüşünü kaydetti. 12,6 milyona gerileyen işsizlikle ilgili detaylar aşağıda;
ABD’de İşsizlik Oranı Eylül’de 5. Ardışık Düşüşünü Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı Eylül ayına ilişkin istihdam raporunu açıkladı. Dün gelen işsizlik maaşı başvurusu verilerinin üzerine gelen rakam istihdam sektöründeki iyileşmeye ilişkin iyimserliği daha da artırdı.

İşçi İstatistikleri Bürosu verilerine göre ABD’de tarım dışı istihdam, Eylül’de 661 bin kişi artarken işsizlik oranı yüzde 7,9’a düştü. Oran beklentilerden daha iyi gelirken rakam Ağustos ayında yüzde 8,4 olmuştu. Bu ay için beklenti ise yüzde 8,2 olarak verilmişti.

İşgücü piyasasındaki bu gelişmeler, ekonomik faaliyetin devam eden yeniden başlamasını yansıttı. Nitekim faaliyet, koronavirüs salgını ve onu kontrol altına alma çabaları nedeniyle kısıtlanmış, işsizlik oranları tarihi yüksek seviyeleri görmüştü.

Eylül ayında, eğlence ve ağırlama, perakende ticaret, sağlık hizmetleri, profesyonel ve ticari hizmetler ve sosyal yardım alanlarında kayda değer iş kazançları gerçekleşti.
ABD İşsizlik Eylül
Kaynak: Trading Economics

Hükümette özellikle eyalet ve yerel yönetim eğitiminde istihdam ise ay boyunca düştü. Çalışma Bakanlığı, Temmuz ve Ağustos ayları için istidam rakamlarında revizyon yaptı.

Değişikliğe göre Temmuz ayı tarım dışı istihdam artışı 1,73 milyondan 1,76 milyona, Ağustos ayı tarım dışı istihdam artışı ise 1,37 milyondan 1,48 milyona revize edildi. Haftalık çalışma saati Eylül’de 34,7’ye ulaşırken FED’in takibindeki ortalama saatlik kazanç 29,47 dolar oldu.

Diğer taraftan ABD’den bu hafta gelen bir diğer önemli veri üçüncü GSYİH okuması oldu. Üçüncü tahminde, ABD ikinci çeyrek reel GSYİH’sindeki değişim ikinci tahminden 0,3 puan artırılarak revize edildi.

Yüzde 31,4’e çekilen daralma oranı yine de tarihi düşük seviyeyi temsil ederken dünyanın en büyük ekonomisinin üçüncü çeyrekte çok daha iyi performans göstereceğine dair beklentiler arttı.

Fakat ülkedeki toplam koronavirüs sayısı 7,5 milyonu aştı. Ölüm sayısı 212 bini geçerken günlük yeni vakalardaki artış devam ediyor. Bu da yeni Covid dalgalarının ekonomik toparlamayı sekteye uğratabileceğine dair endişeleri artırıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu