Yatırım yapmaya başla!

ABD ISM Verisi Artış Gösterirken 2019 Yılı Beklentisi Revize Edildi ve Trump Etkisi Yorumlandı

Verilerin güncellenmesi ile 2019 gidişatına bakış ve yıl sonu verilerindeki öngörüler açıklanırken, Trump politikalarının üretim tarafında yansıması şöyle;
ABD ISM Verisi Artış Gösterirken 2019 Yılı Beklentisi Revize Edildi ve Trump Etkisi Yorumlandı

ABD’de faaliyet gösteren şirketler, önümüzdeki ay için 12 ay öncesine göre daha zayıf bir görünüm bekliyor. Yapılan araştırmaların yorumlanması neticesinde 2017 yılı Aralık ayı ile karşılaştırıldığında satın alma ve tedarik yöneticileri endeksi 2019 yılı için son iki yıldan daha iyi performans bekliyor. Piyasanın beklentisi ise 2019 yılında satış ve yatırım artışı olacağı yönünde ve 2019 yılı için bekleniler iyimser.

İş dünyasının iş gücüne yönelik projeksiyonları son aylarda yükseliş gösteriyor. Yüksek istikrarlı istihdam ve ABD işsizlik oranlarını 49 yılın zirve düşük seviyesine indiren tarifeler diğer tarafta ithal mallarda maliyetleri artırıyor. ISM verileri ve diğer anketlere dikkat çeken FED yetkilileri enflasyonla ilgili beklentilerin kendi kendini gerçekleştireceğine inanıyorlar. (Müdahaleye gerek kalmayacak bir düzlem beklenmekte olduğu ifade ediliyor.)

ISM Verilerinde Değişim

ISM Verilerinde Değişim GözlemlendiISM, işgücü ve menfaat maliyetlerinin imalat sektöründe %2.5, imalat sanayinde ise %2.2 artarak 2019 yılında %2.1 ve yıl sonu %2.6 olarak tahmin edildiğini açıkladı. Ankete katılanların büyük bir çoğunluğu, işçileri açık pozisyonları doldurmak için işe almada zorluk yaşadıklarını ve şirketlerin artan çoğunluğunun da yeni işe alımlar için ücret artışlarını bildirdikleri belirtildi

İmalat sektöründeki satın alma ve tedarik yöneticileri, işletmelerinin ödediği fiyatların bu yıl %5.1’lik bir kazancın ardından, 2019’da %3.3 oranında artmasını beklediklerini söyledi. Üretim dışı sektörde, bu yıl %2.0 olan fiyat artışlarını gelecek yıl %3.6’ya çıkabileceği ifade edildi.

Üreticilerin Trump Politikaları Işığında Hareketleri

Trump Politikalarının Piyasada Yansıması YorumlandıISM’nin Mayıs ayında gerçekleştirdiği son ekonomik ankete kıyasla, daha az sayıda şirket, tarife sahiplerinin mallarının fiyatını müşterilere yükseltmesini veya tedarik zincirlerinde gecikmelere ve kesintilere neden olmasını bekliyor.

Ancak, üreticilerdeki yöneticilerin %65’i Trump yönetiminin çok çeşitli ithalatlar üzerinde uyguladığı ya da tehdit ettiği tarife sonucunda şirketlerin yeni tedarik kaynaklarını ve diğer değişiklikleri tekrar gözden geçirdiklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum