Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD ISM İmalat PMI Mayıs’ta Beklentileri Aşarak 61,2’ye Yükseldi

ABD ekonomisine ilişkin verilerin çoğu iyimserlik yaratırken imalat sektörünün sağlığına ilişkin Mayıs rakamları pozitifliği artırdı.
ABD ISM İmalat PMI Mayıs’ta Beklentileri Aşarak 61,2’ye Yükseldi

Institute for Supply Management (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) verilerine göre ABD İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Mayıs’ta 61,2’ye yükseldi.

Beklentiler 60,9’a işaret ediyordu. Nisan’da ise 65’lik beklentilerin çok altında ve Mart rekorundan sonra hayal kırıklığı yaratarak 60,7’ye gerilemişti.

Son ISM raporuna göre imalat sektöründeki ekonomik aktivite, Mayıs’ta art arda 12. ayında büyüme kaydeden genel ekonomiyle birlikte büyüdü.
ABD ISM İMALAT MAYIS 2021
KAYNAK: ISM

Yeni siparişler endeksi, Nisan ayı okuması olan yüzde 64,3’e göre 2,7 puan artışla yüzde 67 oldu. Üretim endeksi, Nisan’daki yüzde 62,5’e göre 4 puanlık bir düşüşle yüzde 58,5 oldu. Birikmiş siparişler endeksi, Nisan’daki yüzde 68,2’ye kıyasla 2,4 puan artarak yüzde 70,6’ya ulaştı.

İstihdam endeksi yüzde 50,9’da gerçekleşirken rakam Nisan ayındaki yüzde 55,1’den geriledi. Tedarikçi teslimatları endeksi, Nisan’daki yüzde 75’den 3,8 puan artarak yüzde 78,8’e ulaştı.

Stoklar endeksi, Nisan ayındaki yüzde 46,5’lik okumanın 4,3 puan üzerinde kaydedildi. Fiyatlar endeksi yüzde 89,6 olan Nisan ayına göre 1,6 puan düşüşle yüzde 88 oranında gerçekleşti.

Yeni ihracat siparişleri endeksi, Nisan ayındaki yüzde 54,9’tan artarak yüzde 55,4’e yükseldi. İthalat endeksi yüzde 52,2 olan Nisan ayına göre 1,8 puanlık artışla yüzde 54 oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum