Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ISM İmalat PMI Ağustos’ta 59,9’a Yükselerek Beklenti Üstü Geldi

Yoğun ABD veri gündeminde önem taşıyan ISM İmalat PMI açıklandı. Okuma beklentilerden iyi geldi.
ABD ISM İmalat PMI Ağustos’ta 59,9’a Yükselerek Beklenti Üstü Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Institute for Supply Management (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) verilerine göre ABD İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Ağustos’ta 59,9’a yükseldi.

Beklenti 58,6’ya düşüş yönündeydi. Temmuz ayında ise 59,5 ile 6 ayın en zayıf seviyesine gerilemişti.

Son rapora göre imalat sektöründeki ekonomik faaliyet Ağustos ayında büyüdü ve genel ekonomi arka arkaya 15. ayında genişledi.
ABD ISM İmalat PMI Ağustos
KAYNAK: ISM

Yeni siparişler için endeks Temmuz ayındaki 64,9’luk okumadan 1,8 puan artarak 66,7’ye çıktı. Üretim endeksi, Temmuz ayındaki 58,4 okumasına kıyasla 1,6 puanı artışla 60 oldu.

Fiyat endeksi 79,4’e gerilerken bu, Aralık 2020’den bu yana yüzde 80’in altındaki ilk okumayı işaretledi. Birikmiş siparişler endeksi 68,2 ile Temmuz okumasından 3,2 puan daha yüksek oldu. İstihdam endeksi, Temmuz ayındaki yüzde 52,9’dan 3,9 puan düştü.

Tedarikçi teslimatları endeksi, Temmuz ayındaki 72,5’lik rakamdan 3 puan düşüşle 69,5’e indi. Stoklar endeksi 54,2’ye yükselirken yeni ihracat siparişleri 56,6’ya arttı. İthalat endeksi, Temmuz ayındaki 53,7’den 54,3’e çıktı.

GCM Yatırım Banner

ISM Başkanı Timothy Fiore, ankete ilişkin açıklamasında şirketler ve tedarikçilerin artan talep seviyelerini karşılamak için mücadeleyi sürdürdüklerini söyledi.

“İmalat ekonomisinin tüm segmentleri, rekor uzunluktaki hammadde tedarik sürelerinden, kritik temel malzemelerin devam eden kıtlığından, artan emtia fiyatlarından ve ürünlerin taşınmasındaki zorluklardan etkileniyor.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.