Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Savaşından Rahatsız Olan ABD’li İş İnsanları Trump’a Karşı Birleşti

ABD Başkanı Donald Trump'ın getirdiği ek vergi tarifesinin aslında kendilerine zarar olduğunu belirten bir grup Amerikalı iş insanı, ara seçim öncesi Trump'a karşı kampanya başlattı.
Ticaret Savaşından Rahatsız Olan ABD’li İş İnsanları Trump’a Karşı Birleşti

ABD Başkanı Donald Trump’ın getirdiği ek vergiler diğer ülkelerle olan ticari ilişkileri bozduğu gibi kendi ülkesindeki birçok iş insanını da çileden çıkardı. Çin ile başlayan ve giderek küresel bir boyuta ulaşan ticaret savaşlarından rahatsız olan bir grup ABD’li Başkan Donald Trump’a karşı reklam kampanyası başlattığını duyurdu.

Trump, son günlerde FED’i faiz artırma kararı konusunda eleştirdiği haberleri ile gündemden düşmezken, son açıklamasında FED Başkanı Jerome Powell’ın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını fakat görevinden kovmayacağını söyledi.

Aralarında dünya devi isimlerin de bulunduğu 100 kadar sektör birliği Trump’a karşı koalisyon oluşturdu.

Ek vergilerin ve alınan önlemlerin ABD işletmeleri ile müşterilerine ayda 1,4 milyar dolar yük bindirdiği belirtilirken, yaklaşan ara seçimin zor geçmesinin beklendiği Michigan eyaletinde vergi yükünün Ağustos ayında 3 kat arttığı bildirildi. Burası 2016 seçimlerinde Trump’ın başkanlığında büyük paya sahip eyaletlerin başında geliyor. Söz konusu durumdan en çok etkilenen yerlerde ilk sıralarda gelen Texas, West Virgina ve Illinois gibi eyaletlerde ise iki kat artış olduğu bilgisi alındı.

Tariffs Hurt the Heartland” isimli kampanyada, özellikler vergilerin cumhuriyet seçmen bölgesine zarar verdiği belirtiliyor.

Trump’ın getirdiği ek vergilerin Amerikan işletmelerinin ve tüketicilerin üzerinde olduğunu söyleyen grup sözcüsü Angela Hofmann; “Başka ülkelerin değil, bunları biz ödüyoruz.” dedi. 100’den fazla endüstri grubunun bir araya gelerek oluşturduğu koalisyon başlattığı dijital kampanyada, Trump’ı getirilen vergileri önemsizmiş gibi göstermekle suçluyor. ABD Başkanı Donald Trump 250 milyar dolar değerindeki Çin mallarına ek vergi tarifesi getirmiş ve iç piyasada üretilen ürünlerin girdi maliyetlerini yükseltmişti. İki ülke arasında tırmanarak devam eden gerilimde, Trump’ın Çin mallarına 276 milyar dolarlık daha vergi getirmesi bekleniyor.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Ohio, Pennsylvania, Indiana ve Tennessee gibi eyaletlerde Trump’ın bu kararlarına tepki için toplantılar düzenlendiği öğrenilirken, bu grupların arasında; Exxon, Chevron gibi enerji devler, Target ve Autozone gibi perakende sektörü liderlerini yer aldığı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum