Yatırım yapmaya başla!

ABD’li İş İnsanları Arasında Çinli Yetkililerin Taciziyle İlgili Endişeler Arttı

Çin'de başka bir yabancı yöneticinin sorgulandığı iddiaları, ABD'li iş insanları arasında endişelerin artmasına neden oldu.
ABD’li İş İnsanları Arasında Çinli Yetkililerin Taciziyle İlgili Endişeler Arttı

Trump ve Xi arasında ticaret savaşına ara verilmiş gibi görünse de ülkelerde yaşananlar pek de böyle olduğunu göstermiyor. Şimdi de Koch Endüstri’nin bir yöneticisinin Çin’de sorgulandığı bildirildi. New York Times’ın dünkü raporunda üç kaynaktan edindiği bilgilere göre yöneticinin, otelinin yakın çevresinden ayrılması engellendi.

Times raporunda; Çin-Amerikan yöneticisi, ticari gerilimler de dahil bazı konular hakkında sorguya çekildi ve Dışişleri Bakanlığı müdahale edene kadar ülkeden ayrılmasına izin verilmediği bildirildi.

New York Times ABD'li İş İnsanı RaporuTutuklama, Amerikalı iş insanları arasında Çinli yetkililerin taciziyle ilgili korkuların artmasına neden oluyor. Ekim ayında İsviçre merkezli UBS’li bir bankacılık Çinli yetkililer ile görüşmek üzere ülkeden ayrılmasına izin vermişmemişti.

Çinli teknoloji devi Huawei’nin baş mali sorumlusu Meng Wanzhou’nun ABD hükümeti talebi üzerine Aralık ayında Kanada’da tutuklanmasının ardından Çin, eski Kanadalı diplomat olan Michael Kovrig ve girişimci Michael Spavor’u tutuklamıştı.

Dışişleri Bakanlığı, Ocak ayında ABD vatandaşlarının ülkeden ayrılmasını önleme girişimleri nedeniyle Çin’e seyahat ederken, daha fazla dikkatli olmalarını öneren bir seyahat danışmanlığı yayınladı. Benzer bir açıklama daha sonra Çin’den geldi ve Amerika Birleşik Devletlerine seyahat konusunda vatandaşlarını uyardı.

Times raporu, yetkililerin Amerikalıları taciz ettiği konusunda giderek daha fazla endişe duyduklarını söyleyen birkaç şirket yöneticisi, Washington yetkilisi ve Çin’e sık gelen ziyaretçilerin röportajından oluştu.

Çin ABD'lileri Taciz EdiyorKoch Endüstri, Cumhuriyetçi partiye destekleriyle tanınan milyarder kardeşler David ve Charles Koch’a ait. İki kaynak, Times’ın üstlendiği olayla Haziran ayındaki olayı ABD Başkanı Donald Trump’a bir mesaj gönderme girişimi olduğuna inandıklarını söyledi.

Trump ve Xi, bir yıldan fazla süren ticaret anlaşmazlığıyla ilgili müzakerelere devam etmek için G-20 Liderler Zirvesi’nde el sıkıştılar. Ayrıca birbirlerinin mallarına daha fazla tarife koymayacakları ve Huawei’ye uygulanan yaptırımların kaldırılması konusunda da anlaştılar.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, bakanlığın Çin’deki yabancı yatırımcı şirketlerin bazılarının yerel faaliyetlerden korktuğunu gözlemlediğini söyledi.

Çin'in Yerel Faaliyetlerinden KorkuyorlarGao Feng, Çin’in yabancı işletmelerin meşru hal ve menfaatlerini detaylandırmadan koruyacağını da dile getirdi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, birçok Amerikan şirketi için büyük bir pazar ve ticari gerilimlere rağmen kilit bir üretim merkezi olmaya devam ediyor.

ABD Ticaret Konseyi’ndeki Çin operasyonları başkan yardımcısı olan Jake Parker, “Çin’e iş için seyahat eden ABD’li yöneticilerin sayısında herhangi bir düşüş gözlemlemedik. Bu da NYT makalesinde belirtilen taciz türü endişelerin düşük olduğuna inanmamıza yol açıyor,” dedi.

Parker, konseyin şirketler hakkında soruşturmalar veya sık sık yapılan düzenleyici denetimler hakkında fıkralar duyduğunu belirtti, ancak bu işlemlerin ticari gerilimlere karşılık mı, yoksa sadece normal ticari faaliyetlerin bir sonucu mu olduğu belirsiz kaldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum