Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, İran’ın Petrol Satmasına Yardım Edenlere Yaptırım Uygulayacak

ABD, İran'ın petrokimya ürünlerini ihraç etmesine yardımcı olan Çinli ve BAE'li şirketleri yaptırım listesine aldı.
ABD, İran’ın Petrol Satmasına Yardım Edenlere Yaptırım Uygulayacak
HABER GİRİŞ

ABD, İran’ın petrokimya ürünlerinin ihracatına yardımcı olan Çinli ve BAE’li şirketlere ağır yaptırımlar uygulayacak. Hazine Bakanlığı, Hong Kong merkezli iki, İran’da üç ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde dört şirketin yanı sıra Çin vatandaşı Jinfeng Gao ve Hindistan uyruklu Muhammed Shaheed Ruknooddin Bhore’u yaptırım listesine eklediğini açıkladı.

Terörizm ve Mali İstihbarat Hazine Müsteşarı Brian Nelson, 2015 nükleer anlaşmasına atıfta bulunarak yaptığı açıklamada, “ABD, Ortak Kapsamlı Eylem Planına karşılıklı uyum sağlamak için anlamlı bir diplomasi yolunu izliyor” ifadelerini kullandı.

Anlaşmaya göre İran, ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler yaptırımlarından kurtulma karşılığında Tahran’ın nükleer silah elde etmesini zorlaştırmak için nükleer programını sınırlıyor.

Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, 2018’de anlaşmadan çekildi ve yaptırımları geri getirerek İran’ın yaklaşık bir yıl sonra nükleer kısıtlamaları ihlal etmeye başlamasına neden oldu. Anlaşmayı canlandırmak için yapılan görüşmeler bugüne kadar başarısızlıkla sonuçlandı.

İran Üzerinde Baskı Artıyor

Nelson, “Anlaşma olmadığı takdirde, İran’dan petrol, petrol ihracatını sınırlamak için yaptırım yetkilerimizi kullanmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Eurasia Group araştırma başkan yardımcısı Henry Rome, yaptırımların hem İran üzerindeki baskıyı artıracağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD, İran’ın devam eden yaptırımları artırmayı amaçlarken, aynı zamanda politikasının kaymasına izin verdiğine dair iç ve dış eleştirileri susturmayı hedefliyor.

Nükleer anlaşma Mart ayında yeniden canlanmaya yakın görünüyordu. Washington’un küresel bir terör kampanyasıyla suçladığı silahlı ve istihbarat kuvvetlerini kontrol eden İslam Devrim Muhafızları’nı ABD Dış Terör Örgütü listesinden çıkarıp çıkarmayacağı konusundaki görüşmelerde kısmi de olsa anlaşmalar sağlanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.