Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin İran Yaptırımları Petrol Fiyatlarını 100 Doların Üzerine Çıkartabilir!

ABD'nin İran yaptırımları sonucunda petrol fiyatlarının bu yıl 100 dolara ulaşabileceği söylendi. Detaylar haberimizde;
ABD’nin İran Yaptırımları Petrol Fiyatlarını 100 Doların Üzerine Çıkartabilir!

Trump bu hafta başında, Kasım ayında yapılacak ara seçimlerin öncesinde fiyat artışlarını önlemek için OPEC’e üretim seviyelerini yükseltme çağrısında bulunmuştu. Fakat OPEC’in üretimi artırma konusundaki taleplere görece sessiz kalması sonucunda petrol 81 dolarla iki ayın en yüksek seviyesini görmüştü.

Daha doğrusu, Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Cezayir’deki toplantıda üretim artışına karşı karar almasının ardından OPEC ve OPEC dışı üreticilerin Trump’ın taleplerine olumlu yanıt vermeyeceği düşünülüyordu. Bu noktada; PVM Oil Associates’in kıdemli analistlerinden Tamas Varga’nın yorumu göze çarptı çünkü Varga, bugün yayınlanan araştırma notunda Brent petrolün bu yıl varil başına 100 dolara çıkabileceğini bildirdi.

Strateji uzmanları, Trump’ın İran’ın ham petrol ihracatına yaptırım getirme ısrarının küresel tedarikte çarpıcı bir düşüşe neden olabileceğini belirtti.

İran Yaptırımları Petrol Fiyatlarını 100 Dolara Yükseltebilir Petrol fiyatlarının çok yakında 3 haneli rakamlara yükselme endişeleri arasında gündeme gelen yorumlara göre İran yaptırımları neticesinde petrolün varil başına 100 doların üzerine çıkabileceği söylendi. Sonuçta; Trump’ın hafta başında OPEC’e üretimi artırma çağrısında bulunmasına rağmen OPEC ve OPEC dışı ülkelerin bu çağrıya cevap vermeyecekleri düşünülüyordu.

Stratejist Tamas Varga da bu gelişmelerden yola çıkarak Brent petrolün bu yıl 100 dolara ulaşabileceğini kaydetti.

ABD Yaptırımları Piyasaları EndişelendiriyorVarga bu öngörüsünün gerekçesi olarak ise; “25 üretici ülkenin İran’daki varillerin yerini alma çabasında isteksiz olması, yılın dördüncü çeyreği için çok sıkı bir arz talep dengesi yarattı” ifadelerini kullandı. Ve Perşembe günü uluslararası piyasalarda Brent ham petrolün % 0.65 artışla 81.87 dolardan işlem gördüğü, Batı Teksas türü ham petrolün ise % 1’lik artışla 72.32 dolardan işlem gördüğü vurgulandı.

Söz konusu haberde, ABD’nin İran petrol ihracatı üzerinde doğrudan etkili olacağı ama ne kadar petrol kaybı yaşanacağının 4 Kasım’dan sonra ortaya çıkacağı hatırlatıldı.

ABD Petrol İhracatı Üzerinde Ne Kadar Etkili OlacakBazı enerji analistlerinin, ABD’nin İran yaptırımlarının başlamasıyla birlikte günlük 500 bin varil kayıp yaşanacağını söylediği, bazılarının da gelecek aylar içinde günde 2 milyon varillik kaybın oluşacağını öne sürdüğü aktarıldı. Bu yaz başlarında ulaşılan zirvede İran’ın ABD’ye 2.7 milyon bpd ham petrol ihraç ettiği, bunun küresel tüketimin neredeyse % 3’üne tekabül ettiği dile getirildi.

Diğer taraftan, OPEC’in önde geleni Suudi Arabistan’ın İran ham petrolündeki düşüşü telafi etmek için pazara ekstra petrol sunmaya hazırlanıyor olduğu yönündeki söylentilere dikkat çekti.

Orta Doğu’nun İran ihracatındaki herhangi bir düşüşü telafi etmek için çok az yedek kapasitesine sahip olduğu, fakat bugün konuşan kaynakların Riyad’ın piyasaya günde ek 550 bin bpd koymaya hazır olduğunun söylendiği de ifade edildi. Buna göre OPEC üyeleri, artan ham petrol tedarikinin talebe bağlı olacağını söylerken bir yandan da piyasa talebinin açık olsa da tedarikin buna göre büyüyeceğini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum