Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin İran’a Yönelik Yaptırımlarının İkinci Etabı Bu Sabah İtibarıyla Başladı

ABD'nin birincisi 7 Ağustos'ta devreye sokulan İran yaptırımlarının ikinci turu bugün başladı. Söz konusu yaptırımların hangi alanları kapsadığı haberimizde...
ABD’nin İran’a Yönelik Yaptırımlarının İkinci Etabı Bu Sabah İtibarıyla Başladı

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz haftalarda İran ile yürürlükte olan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini duyurmuştu. Söz konusu kararın ardından bir takım yaptırımlar devreye sokulurken, bu durumdan etkilenecek olan birçok ülke olası durumları değerlendirmeye başladı. ABD Hazine Bakanlığı, İran’a uygulanacak yaptırımların 90 ve 180 günlük iki aşama şeklinde olacağını belirtmişti. İlki 7 Ağustos’ta devreye sokulan ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ikinci etabı ise bugün (5 Kasım) itibarıyla başladı.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; TSİ 08:00’de yürürlüğe giren yaptırımlar 6 maddeden oluşuyor.

Bunların en başında yer alan ve en dikkat çekeni liman operatörleri, gemicilik ve gemi inşaat sektörleri gibi alanları kapsayan madde. ABD yaptırımları; İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Hatları, Güney Gemicilik Hattı gibi firmaları ve bunların ilgili olduğu kuruluşları da içerisinde alıyor.

İkinci madde ise en çok tartışma yaratan petrol konusunu kapsıyor. İran Ulusal Petrol Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi gibi kuruluşları da kapsayan yaptırımlar, aynı zamanda İran’da petrol, petrol ürünleri veya petrokimya ürünlerinin atın alınmasına da uluslararası anlamda kısıtlama getiriyor.

Bir diğer çok önemli madde ise finans sektörü ile alakalı. Üçüncü maddede yabancı finans kuruluşlarının İran Merkez Bankası ve belirli İranlı finans kuruluşları ile yaptığı işlemler bulunurken, dördüncü madde İran Merkez Bankası ve bazı İranlı finans kuruluşlarına özel finansal mesaj hizmetlerinin önlenmesi üzerine hazırlanmış.

İran yaptırımlarının beşinci ve altıncı maddelerinde aracılık ve sigorta şirketleri ile İran enerji sektörüne yönelik kısıtlamalar yer alıyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, önceki gün yaptığı açıklamada, bugün yürürlüğe giren yaptırımlar çerçevesinde 700’ü aşkın kişi ve kurumun da kara listeye alınacağını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı Mine Pompeo ülkesinin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından Mayıs ayında yaptığı açıklamada, İran ile yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini belirterek 12 maddelik şartlarını ortaya koymuştu. Bu şartlar arasında ise şu maddeler yer alıyordu;

 • İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına önceki nükleer programlarının askeri boyutlarını tamamen açıklamalı ve bu çalışmalarını daimi ve doğrulanabilir olarak tamamen bırakmalı.
 • İran, uranyum zenginleştirmeyi durdurmalı ve bir daha asla plütonyum işlememeli.
 • İran, UAEA’ya tüm ülkedeki tesislere koşulsuz erişim hakkı tanımalı.
 • İran, balistik füze üretimine son vermeli ve nükleer kapasiteli füze fırlatma ve geliştirmeyi durdurmalı.
 • İran, gerçek olmayan suçlamalarla tutukladığı tüm ABD ve bu ülkenin ortak ve müttefiki olan ülkelerin vatandaşlarını serbest bırakmalı.
 • İran, Hizbullah, Hamas ve Filistin İslami Cihad Hareketi de dahil olmak üzere Ortadoğu’daki tüm “terörist gruplara” desteğini geri çekmeli.
 • İran, Irak hükümetinin egemenliğine saygı duymalı ve Şii milislerin silahsızlandırılması, tasfiyesi ve yeniden entegrasyonuna izin vermeli.
 • İran, Husi milislere askeri desteğini kesmeli ve Yemen’de barışçıl siyasi çözüm için çalışmalı.
 • İran, Suriye’nin tamamında İran komutasında bulunan güçleri geri çekmeli.
 • İran, Afganistan ve bölgedeki Taliban ve diğer teröristlere verdiği desteği kesmeli ve El Kaide’yi barındırmayı bırakmalı.
 • İran, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nün dünyadaki terörist ve militan ortaklarına verdiği desteği kesmeli.
 • İran, birçoğu ABD’nin müttefiki olan komşularına karşı tehditkar davranışlarına son vermeli, İsrail’i yok etme ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine füze atmaktan vazgeçmeli.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum