Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalar ABD-İran Gerilimiyle Sarsılırken Dolar/TL 5,97 Lirada Geziniyor

Piyasalar ABD-İran arasındaki gerilimi izlerken dolar/TL haftanın ilk işlem gününde 5,97 lira seviyelerinde yatay seyrediyor.
Piyasalar ABD-İran Gerilimiyle Sarsılırken Dolar/TL 5,97 Lirada Geziniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’den gelen emir üzerine İranlı generalin 3 Ocak günü vurulmasının ardından jeopolitik gerilim yükselmeye başladı. Bu durum dolar/TL’de yukarı yönlü seyre neden olurken Cuma günü açıklanan Türkiye’nin Aralık ayı enflasyon verilerinin ardından kur haftayı 5,9746 seviyesinden kapatarak 6 lira sınırına dayanmaya hazırlandı.

Yeni haftanın ilk gününe yatay bir seyirle başlayan dolar/TL, kapanış yaptığı seviyenin altında bir rakamla başlangıç yaptı. 5,9624 liraya kadar düşmesinin ardından 5,97 bandında dalgalandı. TSİ 09:50’de 5,9726 liradan alıcı bulmaya başladı.

Piyasaların radarında jeopolitik gelişmeler bulunurken, dolar geçtiğimiz hafta yaklaşık %0,2 oranında yükseliş kaydetmişti.

Radarda Jeopolitik Gelişmeler Bulunuyor2020 yılının ilk gününden bu yana 5,90 lira altına düşmeyen dolar/TL, açıklanan enflasyon verilerinin beklenti üzerinde gelmesinin ardından sınırlı bir yükseliş kaydetti. ABD-İran gerilimi risk iştahı üzerinde olumsuz etki yarattı ve küresel piyasalar negatif bir havanın etkisi altında kaldı. Ayrıca ABD’nin saldırısıyla birlikte petrol ve altın fiyatları yükselişe geçti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) %12 seviyesinde bulunan politika faiz oranının üzerine, Cuma günü açıklanan yıllık enflasyon rakamının %11,84 seviyesine yükselmesi konusunda uzmanlar bir yorumda bulundu. Onlara göre reel faizdeki azalışlar, dolar/TL paritesi üzerinde baskıya neden oluyor.

Bugün yurt içinde yoğun bir veri akışı gündemi bulunmuyor. Şu an küresel piyasalar ABD ve İran arasındaki gerilimdeki gelişmeleri izleyecek.

ABD-İran Arasındaki GerilimGCM Yatırım analistleri tarafından yapılan yorumlar, dolar/TL’de 5,8970 ve 5,9775 lira seviyelerinin önemli olduğunu söylüyor. Belirtilen yüksek seviye üzerindeki kalıcı hareketlerin kurda mevcut pozitif isteğin daha da güçlenmesine neden olabileceği belirtildi.

Ünlü Menkul Değerler tarafından yollanan bir notta ise TL’nin 2020 yılının ilk haftasını baskı altında tamamladığı açıklanırken, ABD ve İran geriliminin yatırımcıları riskten kaçmaya zorlamasının kaçınılmaz bir durum olduğunun altı çizildi. Teknik açıdan değerlendirildiğinde dolar/TL kurunda yukarı yönlü risklerin geçerliliğini koruduğu söylendi. Bu durumda psikolojik olarak öne çıkan 6 lira seviyesinin ilk direnç konumunda olduğu da notta belirtildi.

Öte yandan bugün ABD Başkanı Donald Trump tarafından İran’a savrulan sert yaptırım tehditleri piyasalardaki belirsizliklerin artmasına neden oldu. Yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri altına yönelince değerli madenin fiyatı tüm dünyada ons başına 1550 doların üzerine çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%