Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ABD Yönetimi Intel Başta Olmak Üzere Bazı Huawei Tedarikçilerinin Lisansını İptal Etti

Başkan Trump görevden ayrılmasına kısa süre kalan Huawei’ye yönelik bir yatırım daha uyguladı.
ABD Yönetimi Intel Başta Olmak Üzere Bazı Huawei Tedarikçilerinin Lisansını İptal Etti

Çinli teknoloji devi Huawei 2019 yılından bu yana ABD yönetimi tarafından katı yaptırımlar ile karşı karşıya kalıyor. Trump hükümeti tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak gösterilen şirket, Çin hükümetine casusluk yapmakla suçlanıyor. Daha önce ABD’li pek çok şirketin Hauwei ile ticaret yapması engellenmiş ya da özel lisanslar dahilinde buna izin verilmişti. Çinli şirketin geliştirdi ürünler için ABD’li donanım üreticileri ile ticaret yapması gerekiyor.

Bilindiği üzere Donald Trump, 20 Ocak tarihinden itibaren başkanlık koltuğunu Joe Biden’a devredecek. Gidişine sayılı günler kalan Trump yönetimi tarafından Huawei’ye yeni bir yaptırım daha uygulandı. Çinli şirketin başta Intel olmak üzere bazı firmalar ile ticaret yapmasını sağlayan lisanslar iptal edildi.

Huawei’ye Yeni Yaptırım

Huawei’ye Yeni Yaptırım

Bu eylem muhtemelen Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump yönetimindeki Huawei Technologies’e karşı yaptırımların sonuncusu oldu. Washington’un ulusal güvenlik tehdidi olarak gördüğü dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisini zayıflatmaya yönelik uzun zamandır kısıtlayıcı adımlar atılıyor. Alınan yaptırım kararı Trump yönetiminin son günlerinde ABD’nin Çin’e yönelik çabalarının ortasında geldi.

Yaptırım kararını etkileyen şirketlerin başında ise dev işlemci üreticisi Intel geliyor. Konuyla ilgili Huawei ve Intel cephesinden henüz bir açıklama gelmiş değil. Etkilenecek şirketlere karara itiraz etmeleri için 45 gün süre tanındığı bildirildi. Bir Intel sözcüsü ise lisans politikalarının ABD’nin ulusal güvenliğini ve dış politika çıkarlarını koruyacak nitelikte olduğunu söyledi. Bu haber sonrası Samsung Electronics %1.5, Japon Advantest %1.5 ve Tokyo Electron %0.8 hisse değerinde kayıp yaşadı.

Huawei’nin Lisansları 280 Milyar Dolar Değerinde

Huawei'nin Lisansları 280 Milyar Dolar Değerinde

Çinli teknoloji devinin 280 milyar değerinde lisansı bulunuyor ve bu lisansların iptal edilebileceği belirtiliyor. Konuya aşina olan bir kişi, son eylemden önce, çeşitli ABD kurumlarının verilip verilmeyeceği konusunda anlaşamamaları nedeniyle ertelenen 120 milyar dolarlık mal ve teknoloji için yaklaşık 150 lisans beklendiğini söyledi.

Kaynak, Huawei için mal ve teknoloji için 280 milyar dolarlık lisans başvurusunun hala işlenmediğini, ancak reddedilme olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi. ABD, Mayıs 2019’da Huawei’yi bir Ticaret Departmanı “varlık listesine” koydu ve tedarikçilerin ABD mallarını ve teknolojisini ona satmasını kısıtladı.

Ancak hükümet kısmen Amerikan teknolojisiyle yurtdışında üretilen yarı iletkenlerin satışı için lisans talep eden şirketlerin yetkisini genişletmek suretiyle bazı satışlara izin verildi. Yeni seçilen başkan Joe Biden’ın göreve gelmesi sonrası ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin nasıl ilerleyeceği merak ediliyor. Bu durum şüphesiz Huawei’nin geleceğini de doğrudan etkileyecektir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum