Yatırım yapmaya başla!

ABD Konut İnşaatı İzinleri, 12 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

ABD'de konut başlangıçları toparlanma gösteriyor. İnşaat izinleri ise 12 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.
ABD Konut İnşaatı İzinleri, 12 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

ABD’de konut başlangıçları, Ekim ayında toparlandı. Gelecekteki inşaat izinleri ise düşük ipotek oranlarının ortasında konut piyasasındaki güçlenmeye işaret ederek 12 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ticaret Departmanı tarafından sağlanan rapora göre; tamamlanmış konut ve inşaat halindeki konut stoklarında artış yaşandı.

Bu durum, konut piyasasını rahatsız eden arz sıkışıklığının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini gösterdi.

Arz Sıkışıklığı HafiflediDetroit’teki Quicken Loans’ta Sermaye Piyasası Başkan Yardımcısı Bill Banfield, “Bu, gelecekteki konut sahipleri için önemli bir rapordur. Çünkü şu anda para girmenin en büyük engellerinden biri, sağlam konut seçeneklerinin olmamasıdır,” dedi.

Konut satışları yüzde 3,8 artarak, mevsim etkilerinden arındırılmış yıllık 1.314 milyon adede yükseldi. Müstakil ev inşaatı beşinci ayda da yükselirken, çoklu aile konutu sektörü katı bir şekilde toparlanma gösterdi.

Eylül ayı verileri, 1.256 milyon adet yerine konut inşaatının 1.266 milyon adetlik bir hızla gerilediğini göstermek için revize edildi. Reuters’ın anket yaptığı ekonomistler, konutların Ekim ayında 1.320 milyon adede yükseleceğini tahmin ediyorlardı. Konut başlangıçları Ekim ayında yıllık bazda yüzde 8,5 oranında artmıştır.

İnşaat ruhsatları, Mayıs 2007’den bu yana en büyük seviye olan Ekim ayında yüzde 5 artarak 1.461 milyon adede yükseldi.

İnşaat Ruhsatları Yüzde 5 Arttıİnşaat izinleri, müstakil konut segmenti tarafından yönlendirildi. Çünkü Ağustos 2007’den bu yana yüzde 3,2 ile en yüksek seviyeye ulaştı.

Kalabalık Güney bölgesindeki inşaat ruhsatları, geçen ay 12 yıldan fazla bir sürede en yüksek seviyesine ulaştı. Faiz oranlarına karşı en hassas sektör olan konut piyasası, geçen aylarda canlandı. Federal Rezerv’in geçen yıl, uzun yılların en yüksek seviyelerinden elde ettiği mortgage oranlarını aşağı çeken kolay para politikası duruşundan yararlandı.

Bununla birlikte ekonominin yaklaşık yüzde 3,1’ini oluşturan sektör, toprak ve iş gücü kıtlığı nedeniyle zarar görmeye devam ediyor. Pazartesi günü yapılan bir anket, Kasım ayında 1,5 yılından daha yüksek seviyelere çıkan ev yapımcıları arasında güven olduğunu gösterdi. Ancak inşaatçılar, iş gücü eksikliği ve yasal kısıtlamalar hakkında şikayette bulundular.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum