Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İmalat Vurgunundan Sonra Hisseler 1 Ayın En Düşük Seviyesinde

ABD'de imalat faaliyetlerinin 10 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından küresel bir hisse senedi endeksi, 1 ayın en düşük seviyesine geriledi.
ABD’de İmalat Vurgunundan Sonra Hisseler 1 Ayın En Düşük Seviyesinde
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’deki imalat faaliyetlerinin on yılın en düşük bir seviyesini göstermesinin ardından büyük bir küresel hisse senedi endeksi, bugün 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD-Çin ticaret savaşından kaynaklanan düşüşün, ABD ekonomisine yayılmasından endişe duyuluyor.

ABD’nin ekonomik büyümesindeki yavaşlama, küresel ekonomide az sayıdaki parlak noktalardan birini ortadan kaldıracak. Üstelik Avrupa’nın da durgunluğa yakın olduğunun görülmeye başlandığı sırada.

MSCI’nın 49 pazarı kapsayan dünya genelindeki hisse senetlerinin göstergesi olan MIWD00000PUS, bir önceki seansta yüzde 0,83 oranında geriledikten sonra yüzde 0,3 ekside seyrederek 5 Eylül’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

MIWD00000PUS Endeksi 5 Eylül'den Beri En DüşükAvrupa hisse senetleri daha düşük seyrederken, Londra hisseleri Brexit’teki yeni dram ile gecikmeyle açıldı. Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi de yaklaşık yüzde 1 oranında düşüş kaydetti.

FTSE 100 endeksi ise Avrupa bölgeleri arasındaki en büyük düşüş ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın nihai Brexit teklifini duyurmaya hazırlanırken, Brüksel’de yaptığı görüşmelerin ardından yüzde 1,5 değer kaybetti. GBP/USD paritesi ise yüzde 0,6 düşüşle 1,2238 dolardan işlem gördü.

Yatırımcı endişelerine, Avrupa şirketlerinin düşmesi beklenen üç aylık kazançları da ekleniyor. Refinitiv’in son verilerine göre; şirketlerin çeyrek dönemlik kazançlarının 2018 yılının başından bu yana ilk kez düşmesi ve 3 yılın en kötüsüne işaret etmesi bekleniyor.

Asya’da Japonya hariç MSCI Asya-Pasifik endeksi yüzde 0,8 oranında gerilerken, Avustralya hisseleri yüzde 1,5 ve Güney Kore hisseleri yüzde 1,95 oranında değer kaybetti.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi ise yüzde 0,5 oranında düştü. Çin piyasaları ise 1 hafta boyunca tatil olacak.

Nikkei 225 Yüzde 0,5 DüştüUBS Global Wealth Management’ın yatırım sorumlusu olan Mark Haefele, “Temel olgumuz ticaret gerginliğinin yüksek kalacağı ve 2020’de küresel büyümenin finansal krizden bu yana en yavaş şekilde gerçekleşmesini bekleyeceği yönündedir. Gelecek altı ila 12 ay arasındaki ticaret durumunun kötüleşmesini hariç bırakıyoruz,” dedi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi önceki gün pazar tatilinin ardından yüzde 0,3 düştü. Endeks, ilk ticarette yüzde 1,2’ye kadar düştü. Salı günü Hong Kong polisi, Çin’in yönettiği şehirde neredeyse dört ay süren huzursuzlukta ilk kez bir ölüm gerçekleşti.

Asya’daki gerilimlere ek olarak Kuzey Kore Çarşamba günü, hafta sonu ABD ile çalışma düzeyinde görüşmeler yapacağı açıklandıktan bir gün sonra en az bir füze fırlattı.

Kore Füze FırlattıS&P 500 Salı günü Wall Street’te dört haftanın en düşük seviyesini yüzde 1,23 oranında değer kaybederek gördü. ABD imalatıylaa ilgili en çok izlenen verilerden biri olan ISM imalat faaliyet endeksinin Haziran 2009’dan bu yana en düşük seviyeye inmesiyle satışlar tetiklendi.

Julius Baer’ın hisse senedi araştırma başkanı Patrik Lang, “Tarihsel olarak ISM üretimi 50 narajın altındaki seviyelere düştüğü zaman hisse senedi getirileri en kötüsü. ABD-Çin ticaret savaşı etrafındaki belirsizlik açıkça zayıflığın temel nedenidir. Küresel ticaret maruz kalan şirketler giderek artan yatırım kararlarını bırakıyorlar,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu